Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Podtopienia we WÅ‚oszech i powodzie w Grecji
Podtopienia we WÅ‚oszech i powodzie w Grecji
3 XII 2013, 10:30:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Trudna sytuacja panuje w północnej części basenu Morza Śródziemnego. Obfity deszcz oraz silny wiatr powodują podtopienia i powodzie we Włoszech i w Grecji.
Południowe i centralne regiony Włoch nękane są przez ulewy, burze i wichury. Ogłoszono tam alarm pogodowe ze względu na deszcz i sztorm panujący na morzu. Najgorsza sytuacja jest w basenie Adriatyku w miejscowości Pescara. Tylko z tego rejonu ewakuowano 1,5 tysięcy ludzi z okolic zbiornika wodnego. Woda w tym zbiorniku podniosła się do niebezpiecznego poziomu. Ze względu na obfite opady drogi zostały podtopione i powstały osuwiska.
Równie trudna sytuacja panuje w Kalabrii. W basenie Morza Jońskiego podczas sztormu fale sięgały 10 metrów i wdzierały się w głąb lądu. Woda zniszczyła liczną infrastrukturę nadmorską.
W rejonie Basilicata ulewy spowodowały, ze woda wystąpiła z brzegów rzek. Z kolei w prowincji Matera zalane zostały liczne pola i drogi, z których część jest nieprzejezdna.
Prawie wszędzie występują utrudnienia komunikacyjne. Drogi są podtopione, duże ilości wody nanoszą na nie błoto, muł i śmieci. W niedzielę przez złe warunki atmosferyczne wykoleił się pociąg.
Również w Rzymie można dostrzec skutki złej pogody. Doszło tu do śmiertelnego wypadku. Drzewo zwalone przez wiatr spadło na motocyklistę.
Także na włoskich wyspach sytuacja jest poważna. Na Sardynii na poniedziałek i wtorek ogłoszono alarm hydrologiczny ze względu na wysoki poziom wód. Również na Sycylii wystąpiły liczne podtopienia i zalania.

Równie trudna sytuacja panuje w północno-wschodniej Grecji. Długie i obfite deszcze doprowadziły do powodzi. Woda zerwała kilka mostów i zalała drogi, które są nieprzejezdne. Władze wprowadziły stan wyjątkowy w regionach, które zostały dotknięte klęską. Apelują o pozostanie w domach i nie zbliżanie się do rzek, które wylały. Na szczęście sytuacja nie jest na tyle poważna, żeby trzeba było przeprowadzać ewakuacje, jednak dojazd do niektórych miejscowości jest utrudniona lub w ogóle niemożliwy.

Prognozy wskazują na to, z e taka pogoda utrzyma się do środy.
Redaktor: Anna Szymkowiak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne