Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Półcieniowe częściowe zaćmienie Księżyca
Półcieniowe częściowe zaćmienie Księżyca
18 X 2013, 13:35:00 | Kategoria: Astronomia
W nocy z 18 na 19 października b.r. będzie można zaobserwować na niebie zaćmienie Księżyca. Nie będzie to jednak zaćmienie całkowite, jednak częściowe półcieniowe.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi w chwili gdy Ziemia znajdzie się mniej więcej pomiędzy Słońcem, a Księżycem. W takim układzie zielona planeta przesłania Słońce i ogranicza dotarcie do Księżyca promieni słonecznych, których odbitym blaskiem on świeci.

Istnieją trzy rodzaje zaćmienia Księżyca: całkowite, częściowe oraz półcieniowe. Najbardziej efektowne jest całkowite, gdy Księżyc w całości znika z nieboskłonu.

W nocy z 18 na 19 będziemy mogli zaobserwować zaćmienie półcieniowe i częściowe. To pierwsze polega na zacienieniu i osłabieniu blasku Księżyca. W trakcie częściowego zaćmienia tylko część Księżyca znajduje się w cieniu Ziemi.

Zjawisko to najlepiej będzie widoczne w Europie, Afryce, Oceanie Atlantyckim, Grenlandii, wschodniej części Ameryki Południowej oraz zachodniej części Azji. W Polsce zaćmienie będzie widocznie w całości. Rozpocznie się 18 października o godzinie 23:51, maksimum wystąpi o godzinie 1:50, a zakończy się o 3:50.
Redaktor: Anna Szymkowiak
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne