Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Klimat ›

El Niño, La Niña czy La Nada?
El Niño, La Niña czy La Nada?
11 X 2013, 12:30:00 | Kategoria: Klimat
Według raportu Climate Prediction Center (CPC) do wiosny 2014 roku El Niño nie będzie miał wpływu na stan pogody. Obecnie Pacyfik znajduje się w fazie "neutralnej".

Średnio raz na kilka lat, powstają różnice w ciśnieniu atmosferycznym między wschodem i zachodem Pacyfiku. Jest to naturalny cykl zmian Oscylacji Południowej. Ma to wpływ na siłę wiatru wschodniego na całym Pacyfiku i tym samym ma znaczący wpływ na temperatury oceanu.

El Niño powstaje gdy zmaleją różnice ciśnienia na Pacyfiku. Wtedy pasaty słabną, a temperatura oceanu i wilgotność powietrza wzrastają. Powoduje on w okresie zimowym intensywne opady doprowadzając do powodzi w Andach oraz ciepłe i wilgotne zimy w USA i Kanadzie. W Azji południowo-wschodniej i północnej Australii powoduje susze. W skali globalnej El Niño powoduje topnienie lodowców.
Z kolei gdy różnice ciśnienia są duże, pasaty przybierają na sile i temperatura oceanu ochładza się, powstaje La Niña. Sprawia ona iż zimy w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych są zimniejsze. Deszcze monsunowe wzmagają się. W Indiach, Australii, Indonezji i Afryce południowo-zachodniej.

W tym roku Pacyfik znajduje się w fazie neutralnej przez niektórych zwanej żartobliwie La Nada (hiszp. nic). Według CPC mało prawdopodobne jest, aby na półkuli północnej do wiosny 2014 roku wystąpiły ekstrema pogodowe. Swoje wnioski opierają na obserwacjach warunków atmosferycznych oraz oceanów. Innym wnioskiem jest fakt, iż neutralna faza panująca na Oceanie Spokojnym nie będzie miała żadnego wpływu na charakter przebiegu zimy w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Podczas tej zimy inne czynniki ukształtują pogodę podczas zimy m.in. średnie temperatury arktyczne, temperatury oceanu Atlantyckiego. W teorii oznacza to licznie zmienności tygodniowe w pogodzie.
Redaktor: Anna Szymkowiak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne