Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Deszcz pomaga w walce z pożarami w Kalifornii
Deszcz pomaga w walce z pożarami w Kalifornii
22 VII 2013, 10:20:00 | Kategoria: Administracyjne
Tysiące ludzi może powrócić do swoich domów w południowej Kalifornii w pobliżu miasta Palm Springs.
6000 mieszkańców uciekło po pożarze, który wybuchł w poniedziałek (tj. 15.07) i szybko rozprzestrzeniał się na zalesionym terenie. Siedem domów zostało zniszczonych, a 27000 hektarów ziemi spłonęło. Po całodniowych opadach deszczu strażacy zaczeli opanowywać pożar. Poza opadami, pojawią się burze, podczas których mocno powieje. To może sprawić, że pożar będzie się szybko rozprzestrzeniał. Ponad 2600 strażaków walczy z płomieniami za pomocą buldożerów, śmigłowców i innego sprzętu. W niedziele udało się ograniczyć pożar o 49%, a w piątek tylko o 15%.
Meteopedia

Skala Fujity – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1977 Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago. Rozwinął ją razem z Allenem Pearsonem 1973 o długość i szerokość ścieżek.





1 lutego 2007 skala Fujity została zaktualizowana do "Rozszerzonej Skali F" ("Skala EF" ang. Enhanced F Scale), gdzie zniszczenia podzielone będą na klasy w odniesieniu do konkretnych rodzajów konstrukcji obiektów budowlanych. Pozwolić to ma sprawniej posługiwać się nią na terenie Stanów Zjednoczonych.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne