Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Tajfun Soulik
Tajfun Soulik
15 VII 2013, 10:08:00 | Kategoria: Pogoda na świecie

Trzy osoby zginęły po uderzeniu tajfunu Soulik w chińską prowincję Guangdong – poinformowały państwowe media.

300 tysięcy ludzi zostało ewakuowanych ze wschodniej części Chin w wyniku ostrzeżeń przed powodziami i lawinami błotnymi. Według chińskiego Krajowego Centrum Meteorologicznego, wiatr o prędkości 119 km/ godz, któremu towarzyszą gwałtowne ulewy, zaatakował pas wybrzeża prowincji Fuijan i Zhejiang. Wysokość fal sięgała 10 metrów. Tajfun Soulik został zdegradowany do burzy tropikalnej w sobotni wieczór. W nadmorskich prowincjach Fujian i Zhejiang wstrzymano kursowanie pociągów i samolotów, a łodzie rybackie miały pozostać w portach. Tajfun wcześniej doprowadził do dużej powodzi w Tajwanie. Zginęły tam 2 osoby, a ponad 8500 osób zostało ewakuowanych z terenów górskich i innych obszarów narażonych na osuwiska. Silne wiatry oraz silne opady deszczu spowodowały zakłócenia w elektryczności. Tajfuny są powszechne w okresie letnim w niektórych rejonach Azji Wschodniej. Powstawaniu ich sprzyja ciepłe wilgotne powietrze i niskie ciśnienie.

Meteopedia
Chmury piętra średniego najczęściej składają się z kropelek wody. Jedynie grube warstwy chmur średnich warstwowych mają budowę mieszaną - składają się z kropelek wody i kryształków lodu. Wyróżniamy wiele różnych gatunków chmur średnich kłębiastych.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne