Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Klimat ›

Tendencja do zmian letnich opadów monsunowych
Tendencja do zmian letnich opadów monsunowych
23 IV 2013, 16:15:00 | Kategoria: Klimat
W dniach 18-19 kwietnia odbyło się Forum Klimatyczne Południowej Azji w Katmandu. Eksperci przedstawili tendencję do zmian wielkości letnich opadów monsunowych.
Monsun letni pojawia się w okresie od czerwca do września. Średnia miesięczna wielkość opadów wynosi 300mm, mają one charakter konwekcyjny. Istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia opadów poniżej normy na obszarach północno-zachodniej części Azji Południowej w tym Pakistanie. W rejonie Himalajów łącznie z Nepalem i Bhutanem, przewidywane są zwiększone ilości opadów deszczu. Powyżej normy opady są spodziewane na południu Indii i przyległych obszarów wyspiarskich ze Sri Lanką i północną częścią Malediw. W pozostałej części Azji opady deszczu mają odpowiadać średniej długookresowej. Dane wielkości letniego monsunu są oparte na prognozach z różnych modeli klimatycznych i przy uwzględnieniu globalnych warunków klimatycznych takich jak: temperatury powierzchni morza, pokrywy śnieżnej i anomalii temperatury powierzchni na półkuli północnej. Jednakże istnieje niepewność związana częściowo z brakiem El Nino na Pacyfiku podczas monsunu. Perspektywy monsunu letniego w skali kraju będą prowadzone przez Narodowe Służby Meteorologiczne.
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne