Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Atak śnieżyc i tornad w USA
Atak śnieżyc i tornad w USA
12 IV 2013, 07:58:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Kwietniowy atak śnieżyc, który nawiedził Stany Zjednoczone od Wyoming po Chicago spowodował paraliż komunikacyjny.
Na lotniskach odwołano kilkaset lotów, doszło do awarii trakcji energetycznych pozbawiając prądu około 20 tys. odbiorców, intensywne opady powodowały także utrudnienia na kilku drogach międzystanowych oraz mniejszych autostradach. W stanie Colorado spadło ok. 15 cm śniegu, w stanie Wyoming lokalnie 28 cm, a w Nebrasce do 38 cm tworząc zaspy sięgające nawet 60cm. Prócz śniegu, miejscami padał marznący deszcz powodujący oblodzenia wielu dróg. Wiatr wiejący z prędkością dochodzącą do 80 km/h powodował zawieje i zamiecie śnieżne, utrudniając ruch komunikacyjny. W Teksasie, Oklahomie i Arkansas pojawiły się tornada, które uszkadzały linie energetyczne oraz pojedyncze budynki. Tak skrajne zjawiska atmosferyczne powstają wskutek ścierania się chłodnych mas powietrza znad Gór Skalistych z ciepłymi i wilgotnymi masami powietrza z południa.
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne