Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Niesamowita zorza nad Polską
Niesamowita zorza nad Polską
18 III 2013, 14:21:00 | Kategoria: Astronomia

W Polsce od kilku dni mamy do czynienia z niezwykłymi zjawiskami astronomicznymi.

Pierwszym z nich jest kometa Pan-STARRS (C/2011 L4), która jaśniała nisko nad zachodnim horyzontem. Dziś warunki na jej obserwacje w Polsce zachodniej pogorszą się przez chmury , które wkroczą po południu z południowo-zachodnich rejonów. Drugim niezwykłym zjawiskiem, które mogliśmy wczoraj obserwować na północno-zachodnim niebie była zorza polarna o kolorze fioletowo-różowym. Zjawisko to jest na tyle niezwykłe, że pojawia się w naszych szerokościach geograficznych kilka razy w ciągu dziesięcioleci. Zorza była widziana w całej środkowej Europie, w Rosji, a także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Zorza powstaje na skutek docierania wiatru słonecznego do ziemskich biegunów magnetycznych z prędkością od 300 do 700 km/s. Mimo swojego piękna zorze polarne, są niebezpieczne dla astronautów pracujących na Międzynarodowej stacji kosmicznej, mogą prowadzić do uszkodzeń satelitów oraz awarii sieci energetycznych na Ziemi. Warunki do powstania kolejnych zórz polarnych w następnych dniach, są zerowe. Pozostaje nam jedynie podziwianie filmów z wczorajszego zjawiska, jak ten nakręcony na Podlasiu :


Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne