Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Kapryśne komety
Kapryśne komety
10 III 2013, 12:42:00 | Kategoria: Astronomia
Komety bywają kapryśne i trudno przewidywalne. Astronomowie prognozują, że jasność komety C/2011 L4 (PanSTARRS) po przejściu peryhelium będzie w granicach 3-2, a może nawet 1.
To oznacza, że będzie ją można obserwować na nocnym niebie bez lornetek i teleskopów. Ale podczas przejścia w pobliżu Słońca, pod wpływem silnych sił naszej gwiazdy, kometa może się bardzo zmienić, a nawet rozpaść. Wygląda na to, że tym razem nic złego się nie stało. Obserwatorzy z półkuli północnej już nadsyłają swoje pierwsze zdjęcia. Na załączonym zdjęciu kometa sfotografowana przez Francisco A. Rodriguez′a na Wyspach Kanaryjskich. Na stronach www.spaceweather.com można podziwiać ich więcej.

Redaktor: Boss
Meteopedia
Fujita (Tetsuya Theodore) "Ted" urodził się 23 października 1920 w japońskim Kitakyushu (Prefektura #cenzura# Studiował i później pracował na Kyushu Institute of Technology, gdzie zdobył tytuł profesora. W 1953 roku został zaproszony przez Uniwersytet w Chicago, który zainteresował się badaniami Fujity. Zrewolucjonizował on wiedzę na temat gwałtownych burz, tornad, dynamiki sztormów i cyklonów tropikalnych.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne