Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Astronomia ›

W sobotę wielka pełnia Księżyca
W sobotę wielka pełnia Księżyca
18 III 2011, 13:42:13 | Kategoria: Astronomia

Jutro tj. 19.03.2011 będzie można podziwiać wyjątkowo duży i jasno świecący Księżyc. Tego dnia bowiem naturalny satelita Ziemi znajdzie się najbliżej naszej planety, a jednocześnie będzie w pełni.

Nasz naturalny satelita porusza się po orbicie, która nie jest idealnym okręgiem tylko elipsą. To powoduje, że odległość Księżyca od Ziemi zmienia się od 363 104 km w pergeum (najbliższy punkt orbity) do 405 696 km w apogeum (najdalszy punkt orbity). To pociąga za sobą wielkość tarczy Srebrnego Globu widzianego na niebie się zmienia.

Najbliższa pełnia będzie miała miejsce 19 marca o godzinie 19:10 czyli prawie idealnie pokryje się z minimalną odległością Księżyca od Ziemi, ponieważ moment ten nastąpi godzinę później czyli o 20:10.

Ostatni raz taką sytuacje mogliśmy zaobserwować w grudniu 2008 roku.

Redaktor: wiacek
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne