Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Trzęsienie ziemi w Japonii spowodowało przesunięcie osi rotacji Ziemi
Trzęsienie ziemi w Japonii spowodowało przesunięcie osi rotacji Ziemi
15 III 2011, 11:17:30 | Kategoria: Katastrofy

Wstrząs o magnitudzie 8,9 w skali Richtera, który nawiedził Japonię 11 marca 2011 roku spowodował przesunięcie osi rotacji Ziemi o około 15 cm.

W wyniku kataklizmu, dzień się skrócił o 1,6 mikrosekundę, a wyspa Honsiu przesunęła się o 2,4 metra. Wszystkie te skutki spowodowane przez trzęsienie ziemi są jak najbardziej naturalne i towarzyszą każdemu większemu trzęsieniu. W tym przypadku mieliśmy do czynienia ze wstrząsami dotyczącymi dużego obszarów, nastąpiło przesunięcie bloków skalnych i dużych rozmiarów. Płyty tektoniczne pod dnem Oceanu Spokojnego, które wywołały wstrząsy w północno- wschodniej Japonii, przesunęły się w rezultacie o ponad 18 metrów.

Zmiana osi obrotu Ziemi niczego nie zmienia. Zmiana pochylenia osi podlega wręcz drobnym naturalnym drganiom. Wirująca Ziemia musi dopasować się do nowej sytuacji rozłożenia mas i w następstwie tego wystąpiła korekta położenia osi i prędkości obrotu. Zmiany te dotkną jedynie geodetów i astronomów, którzy muszą zmienić swoje obliczenia położenia naszej planety względem gwiazd.

Skrócenie dnia o 1,6 mikrosekundę również jest niegroźne. Zmiany wynikające z przesunięcia się dużych płatów lądu, Ziemia musi dostosować swoje parametry do aktualnego rozłożenia ma na powierzchni Ziemi.

Przesunięcie japońskiej wyspy Honsiu też nie jest niczym nadzwyczajnym. Podobna sytuacjia miała miejsce chociażby ostatniego trzęsienia ziemi w Chile.

Redaktor: wiacek
Meteopedia
skupiająca 189 państw, powstała z przekształcenia Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej (International Meteorological Organization - IMO) założonej w 1873 r. Od 1951 r. WMO stała się wyspecjalizowaną agendą ONZ, której zadaniem jest ujednolicanie, udoskonalanie i wymiana prac meteorologicznych oraz popieranie studiów klimatycznych, geograficznych, hydrologicznych.





Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne