Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Nowe obszary specjalnej ochrony ptaków Natura 2000
Nowe obszary specjalnej ochrony ptaków Natura 2000
9 II 2011, 10:02:51 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska

4 lutego 2011 r. ukazało się rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 stycznia 2011 r. w sprawie obszarów specjalnej ochrony (OSO) ptaków w drodze którego wyznaczono 3 nowe OSO: Góry Izerskie PLB020009, Sudety Wałbrzysko-Kamiennogórskie PLB020010, Bagno Pulwy PLB140015, oraz powiększono jeden istniejący OSO - Ostoja Warmińska PLB280015.

Obszary te zostały wyznaczone w celu zachowania właściwego stanu ochrony gatunków ptaków takich jak: cietrzew, sóweczka, włochatka, derkacz, bocian biały, orlik krzykliwy, których siedliska w dotychczas wyznaczonych OSO ucierpiały na skutek realizacji inwestycji drogowych lub działań związanych ze zmianą sposobu użytkowania gruntów.

Ponadto w drodze rozporządzenia dokonano kilku zmian technicznych ułatwiających zarządzanie obszarami specjalnej ochrony ptaków:

W odniesieniu do obszarów specjalnej ochrony ptaków stanowiących zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jednolity - Dz. U. z 2008 r. Nr 151, poz. 1220, z późn. zm.) obszary morskie, zdefiniowane zgodnie w ustawą z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczpospolitej Polskiej i administracji morskiej (Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1502, z późn. zm.), wprowadzono informację o powierzchni OSO położonych na polskich obszarach morskich. Informacja ta jest kluczowa dla rozstrzygnięcia kwestii sprawowania nadzoru nad obszarami Natura 2000, o którym mowa w art. 27a ust. 2 ustawy o ochronie przyrody. Dokonano również poprawek w zakresie opisu granic obszarów morskich, w szczególności wartości współrzędnych geograficznych punktów określających granice OSO położonych na morzu.

Dokonano zmiany granic OSO Zatoka Pomorska i OSO Delta Świny w celu jednoznacznego rozstrzygnięcia zarządzania obszarami Natura położonych w granicach Wolińskiego PN oraz pozostałej części obszaru położonej w Zatoce Pomorskiej (łączna powierzchnia obszarów podlegających ochronie w sieci OSO nie uległa zmianie).

Zarówno w tekście rozporządzenia jak i na arkuszach map obszarów dokonano ujednolicenia nazewnictwa obszarów ptasich.

Obecnie na terenie Polski ptasia część sieci Natura 2000 składa się ze 144 obszarów specjalnej ochrony ptaków o łącznej powierzchni 55 711,7 km2.

Redaktor: wiacek
Meteopedia









Ogłuszające gromy i światło błyskawic niejednego z nas przyprawiają o dreszcze. Towarzyszące burzom

pioruny

są niczym innym jak

przepływem energii elektrycznej na skutek wytwarzającej się

różnicy potencjałów między

chmurą

a ziemią. Podczas wyładowań atmosferycznych wyzwala się ogromna ilość energii, której wykorzystanie ciągle stanowi niespełnione marzenie człowieka. Na temat budzących podziw i jednocześnie przerażających nas

piorunów narosło wiele mitów. Na naszej stronie spróbujemy ustosunkować się do niektórych.















Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne