Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Astronomia ›

Na Grenlandii noc polarna skończyła się dwa dni wcześniej niż zwykle
Na Grenlandii noc polarna skończyła się dwa dni wcześniej niż zwykle
21 I 2011, 10:19:42 | Kategoria: Astronomia

W miejscowości Ilulussat na zachodnim wybrzeżu Grenlandii noc polarna zakończyła się dwa dni wcześniej niż zwykle. Co roku Słońce wschodziło 13 stycznia, zaś w tym roku wzeszło dwa dni wczesniej. Przedwczesny koniec nocy polarnej zaskoczył zarówno mieszkańców jak i naukowców.

Żeby Słońce wyłoniło się zza horyzontu wcześniej, musiałoby dojść do zmiany nachylenia osi Ziemi, czego naukowcy nie zaobserwowali. Gdyby miała miejsce zmiana nachylenia osi Ziemi względem toru po którym się porusza miałoby to duże konsekwencje dla życia na Ziemi. Tymczasem mieszkańcy uważają, że spadające ptaki i śnięte ryby w rzekach, co ostatniego czasu zaobserwowano na świecie, są potwierdzeniem zmiany osi nachylenia Ziemi.

Naukowcy jednak mają swoje teorii, jednak i wśród nich zdania są podzielone. Jedna z teorii głosi, że Słońce wstało wcześniej w wyniku wyższych temperatur w ostatnim półroczu co doprowadziło do pozbawienia zachodnich wybrzeżach pokrywy lodowej odsłoniając bardziej horyzont, dzięki czemu wschód Słońca zaobserwowano wcześniej.

Druga teoria zjawisko to tłumaczy mirażem. Przy obecności znacznych ilości kryształków lodowych lub też mas powietrza o różnej gęstości, mogło dojść do załamania i zakrzywienia się promieni słonecznych, które ostatecznie dały obraz pozornego słońca powyżej tego prawdziwego, które jeszcze znajdowało się poza horyzontem.

Redaktor: wiacek
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne