Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

III stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach i II w Sudetach
III stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach i II w Sudetach
15 XII 2010, 08:42:12 | Kategoria: Pogoda w Polsce

Z każdym dniem w górach przybywa coraz więcej śniegu.

Na Kasprowym Wierchu jest 95 cm pokrywy śnieżnej, zaś w innych regionach Tatr leży ponad 70-80 cm. W samym Zakopanym mamy ponad pół metra śniegu.

W tatrach wprowadzono III stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pogoda w górach nie jest po stronie turystów. Lawiny mogą schodzić już przy małym obciążeniu, szczególnie na stokach stromych, a czasami nawet jest możliwe samoistne średnich lawin. Zaleca się rezygnację z poruszania się po szlakach i poczekanie na poprawę warunków. Poruszanie się w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia u umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wybory trasy.

Z kolei w Sudetach obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego. Na Śnieżce jest około 100 cm śniegu, zaś na Szrenicy ok. 70 cm. W kurortach pokrywa śnieżna przekracza 60 cm.

II stopień oznacza średnie zagrożenie, lawina może zejść na stromych stokach, przy znacznym obciążeniu. GOPR′owcy jednak odradzają wychodzie w góry turystom bez sprzętu, przygotowania i doświadczenia.

Redaktor: wiacek
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne