Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

O pogodzie w sierpniu
O pogodzie w sierpniu
9 VIII 2010, 17:23:18 | Kategoria: Prognozy
Prognozy pogody na najbliższy czas sugerują, że nie należy się spodziewać stabilizacji warunków pogody, a więc dni pogodnych, bez opadów trwających dłużej niż 3-4 doby z rzędu. Gdyby najbliższe dwa tygodnie podzielić na trzy okresy 5-dniowe, można powiedzieć, że względnie na Wybrzeżu, najładniejsza pogoda powinna panować między 15/16 a 20 sierpnia; wówczas temperatura maksymalna powietrze wypadnie w przedziale od 22 do 26 °C - wskazany "rozrzut temperatury" będzie wynikał z lokalnych warunków pogody, bowiem w sytuacji wiatru wiejącego od strony morza, należy się spodziewać tych niższych wartości. Pozostałe dwa okresy: 10-15 oraz 20-25 sierpnia przyniosą prawdopodobnie większe zróżnicowanie warunków pogody, tzn. zarówno dni pogodne jak i pochmurne z przelotnym deszczem; podczas opadów temperatura nie przekroczy 20 °C, natomiast w pozostałych przypadkach będzie całkiem ciepło, około 23-26 °C. Oczywiście należy pamiętać, że warunki lokalne na Wybrzeżu mogą czasami w istotnym stopniu modyfikować przebieg "pogody". Informacji szczegółowych należy szukać tutaj.
Redaktor: Wojtek
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne