Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Polacy walczą z wiatrakami
Polacy walczą z wiatrakami
24 III 2010, 12:51:47 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Coraz więcej osób jest przeciwko elektrowniom wiatrowym.
Przeciwnicy farm wystosowali apel do posłów i Premiera. Żądają uregulowania praw dotyczących w szczególności warunków lokalizacji farm wiatrowych, a zwłaszcza zwiększenia minimalnej odległości od terenów mieszkaniowych. Obecnie ta odległość wynosi 500 metrów, a zdaniem przeciwników powinna wynosić minimum 1,5 km.
Pomysłodawcą apelu do parlamentarzystów jest posłanka PiS Anna Zalewska, która aktywnie walczyła przeciwko wznoszeniu wiatraków w Kotlinie Kłodzkiej. Jak przekonuje posłanka - budowa farm odbywa się na granicy prawa i często lokalizowane są w miejscach w których siła wiatru nie osiąga optymalnej prędkości.
W gminie Góra Kalwaria na Mazowszu, od dłuższego czasu trwa spór mieszkańców z niemieckim Prokonem, który chce tam stworzyć farmę składającej się z 10–12 wiatraków. Pod petycja przeciwko inwestycji podpisało się 0,5 tysiąca mieszkańców okolicznych wsi.
Głównymi argumentami przeciwników wiatraków jest hałas wytwarzany przez wiatraki, co pośrednio generuje spadek cen nieruchomości.
W interesie inwestorów jest budować jak najwięcej tego typu elektrowni, gdyż otrzymują podwójną dolę za produkcję energii. Raz za sprzedaż energii, a dwa
za produkcję zielonej energii.
Koncerny energetyczne muszą się wywiązać z obowiązku sprzedaży zielonej energii i kupują świadectwa jej pochodzenia. A ponieważ obowiązek co roku rośnie, to taka energia ma zapewniony coraz większy zbyt - pisze "Rzeczpospolita".
Redaktor: wiacek
Meteopedia
Wiatr opisywany jest dwoma wartościami. Mówimy o prędkości oraz jego kierunku. Kierunek skąd wieje wiatr określamy według stron świata. Dla oznaczenia stron świata używa się pierwszych liter nazw angielskich:
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne