Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Meteorologiczna zima 2009/2010 w Poznaniu - cz. III
Meteorologiczna zima 2009/2010 w Poznaniu - cz. III
8 III 2010, 08:00:14 | Kategoria: Klimat
TEMPERATURA POWIETRZA
 
 
Ryc. 6. Przebieg temperatury powietrza w Poznaniu
podczas meteorologicznej zimy 2009/2010
linia czerwona - temp. maks.
linia niebieska - temp. min.
linia zielona - średnia temp. dobowa
 
W przebiegu 3-miesięcznym temperatury powietrza odnotowano dwa trendy: malejący od 1 grudnia do 26 stycznia oraz rosnący od 26 stycznia do 28 lutego. Podczas meteorologicznej zimy większość dni charakteryzowała się średnią temperaturą dobową powietrza poniżej 0ºC (ok. 67% dni). Początekzimy był ciepły. Wartości temperatury maksymalne i średniej dobowej przekraczały 0ºC (7 XII odnotowano tmax=8,3ºC). Później nastąpiło wyraźne ochłodzenie. Nocami temperatura powietrza sięgała (-10)-(-15)ºC. Również w ciągu dnia było mroźno, od (-12) do (-8)ºC. Koniec grudnia przyniósł kolejne znaczne ocieplenie. W dzień, termometry wskazywały nawet 5-8ºC. Od tego czasu rejestrowano długotrwałe, lecz stopniowe ochłodzenie związane z rozbudową wyżu, charakteryzującego się silną inwersją osiadania oraz dużym i całkowitym zachmurzeniem. Dopiero z końcem stycznia ciśnienie w Poznaniu sięgnęło 1040 hPa, pojawiły się rozpogodzenia, a temperatura powietrza gwałtownie spadła. W tym okresie odnotowano najniższą temperaturę minimalną powietrza: (-21,3)ºC. Przełom stycznia i lutego przyniósł gwałtowne ocieplenie związane z rozbudową głębokiego niżu. Od początku lutego rejestrowano coraz wyższe wartości temperatury powietrza. Koniec zimy (25 lutego) był najcieplejszym dniem tej zimy; w ciągu dnia zanotowano 10,1ºC.
 
Ogólnie biorąc, grudzień i luty charakteryzowały się średnią temperaturą powietrza odpowiadającą tzw. normie wieloletniej, odpowiednio: (-0,6)ºC przy normie 0,5ºC i (-1,0)ºC przy normie (-0,3)ºC. Z kolei styczeń okazał się znacznie zimniejszy niż przeciętny w ostatnim kilkudziesięcioleciu. Średnia temperatura miesiąca wyniosła (-6,5)ºC przy normie (-1,0)ºC. Sytuacja ta wynikała z napływu zimnego, mroźnego powietrza polarnokontynentalnego przy obecności umacniającego się wyżu. Dodatkowo, rozpogodzenia w końcem miesiąca, spowodowały nasilenie mrozu i obniżenie temperatury średniej miesięcznej o kolejne 2ºC. W porównaniu do zimy 2008/2009, tym razem odnotowano większą liczbę, dłuższych okresów gwałtownych zmian temperatury powietrza. Najbardziej zróżnicowany był w tym zakresie grudzień. W styczniu, generalnie, zmiany temperatury powietrza odbywały się nieco łagodniej, chociaż koniec miesiąca przyniósł najszybszą zmianę zarówno średniej jak i minimalnej temperatury powietrza trwającą zaledwie 2-3 doby.
 
Pomimo opisanych warunków, utrzymało się dotychczasowe, absolutne minimum temperatury powietrza; w 1987 roku odnotowano prawie (-29)ºC.
 
Biorąc pod uwagę liczbę dni z temperaturą powietrza z określonego przedziału, należy wspomnieć, iż wystąpiło:
  • 74 dni z temp. min. poniżej 0ºC (norma dla roku: 97) - dni z przymrozkami,
  • 49 dni z temp. maks. poniżej 0ºC (norma dla roku 27) - dni mroźne,
  • 5 dni z temp. maks. poniżej (-10)ºC (norma dla roku: ok. 1) - dni bardzo mroźne.
Zatem również powyższe, co prawda nieco uproszczone zestawienie, pozwala mówić o tym, iż tegoroczna, meteorologiczna zima w Poznaniu było chłodniejsza od przeciętnej (średnia temp. pow.: -2,7ºC przy przeciętnej około -0,3ºC). Niemniej zachowana została ogólna prawidłowość, iż styczeń jest miesiącem najchłodniejszym.
 
 
 

Redaktor: Wojtek
Meteopedia
Jeśli promienie świetlne padają na krople wody znajdujące się w powietrzu, ulegają wtedy między innymi rozpszczepieniu. Efektem załamania i rozszczepienia promieni słonecznych w kropelkach deszczu jest jedno z najbardziej urokliwych zjawisk optycznych tj. tęcza.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne