Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Nowa epoka lodowcowa może nadejść w każdej chwili
Nowa epoka lodowcowa może nadejść w każdej chwili
2 XII 2009, 12:57:45 | Kategoria: Klimat
W internecie coraz więcej doniesień o końcu świata, który ma nastąpić w 2012 roku. Do kin wchodzi film pt. "2012" obrazujący to co nam grozi za 3 lata.
Tymczasem wg badań prof. William Patterson przyczyną katastrofy może być epoka lodowcowa, która może nadejść w ciągu zaledwie 6 miesięcy. Geolog uważa, że do ostatniego zlodowacenia doszło w tempie błyskawicznym, bo w ciągu zaledwie 6 miesięcy, czyli 20 razy szybciej niż dotąd przypuszczano.
Jak poinformował dziennik "Daily Mail"- badania geologa wykazały, że klimat panujący na Ziemi jest nieobliczalny i w każdej chwili może ulec gwałtownej zmianie.
Analiza osadów zalegających na dnie jeziora w regionie Lough Monreagh, które badał Petterson pokazały, że żyjące tam przed tysiącami lat zwierzęta i rośliny wymarły w ciągu zaledwie kilku miesięcy.
W swoich poglądach dotyczących epoki lodowcowej Petterson nie jest odosobniony, bo wielu naukowców uważa, że bardziej od globalnego ocieplenia jest prawdopodobne ochłodzenie klimatu. W historii Ziemi glacjały, czyli okresy w czasie których znaczne obszary Ziemi pokryte były lądolodem przeplatane były interglacjałami, czyli okresami ciepłymi. Obecnie mamy do czynienia z okresem ciepłym zwanym Holocenem, tak więc koleją rzeczy powinna być kolejna epoka lodowcowa, która, jak wskazują naukowcy może być wywołana m. in. zakłóceniami w cyrkulacji prądów oceanicznych.

Redaktor: wiacek
Meteopedia
krater na powierzchni Marsa o średnicy 154 km. W 1991 roku został on nazwany od nazwiska australijskiego astronoma-amatora Waltera Gale′a. We wnętrzu krateru Gale znajduje się góra Aeolis Mons wznosząca się ponad brzeg krateru.





Ponieważ warstwowa struktura tej wysokiej na 5,5 km góry wskazuje, że może zawierać długą sekwencję osadów zachowujących geologiczną historię Marsa, krater ten został wybrany jako cel lądowania łazika Curiosity. Lądowanie nastąpiło 6 sierpnia 2012.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne