Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Lody Kilimandżaro – topnieją!!
Lody Kilimandżaro – topnieją!!
10 XI 2009, 08:00:00 | Kategoria: Klimat

Jak alarmują naukowcy, za kilkanaście lat może zaniknąć całkowicie pokrywa lodowa znajdująca się na szczycie Kilimandżaro.

Według profesora Thompsona, wzrastająca temperatura oraz co za tym idzie obniżająca się wilgotność powietrza, odpowiedzialne są za topnienie lodowca zlokalizowanego na najwyższym szczycie Afryki. Wniosek ten profesor oparł na wynikach badań, wraz z zespołem dokonał szczegółowej analizy zdjęć lotniczych pokrywy lodowej oraz dokonał analizy próbek lodu ze szczytowych partii Kilimandżaro. W rezultacie okazało się, że od 1912 roku do 2007 ubyło blisko 85% pokrywy lodowej, jeśli taka dynamika utrzyma się nadal całkowite stopienie lodów Kilimandżaro nastąpi najwcześniej w 2022 roku a najpóźniej w 2033, jak przekonują specjaliści.

Redaktor: Krzysztof
Meteopedia
krater na powierzchni Marsa o średnicy 154 km. W 1991 roku został on nazwany od nazwiska australijskiego astronoma-amatora Waltera Gale′a. We wnętrzu krateru Gale znajduje się góra Aeolis Mons wznosząca się ponad brzeg krateru.





Ponieważ warstwowa struktura tej wysokiej na 5,5 km góry wskazuje, że może zawierać długą sekwencję osadów zachowujących geologiczną historię Marsa, krater ten został wybrany jako cel lądowania łazika Curiosity. Lądowanie nastąpiło 6 sierpnia 2012.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne