Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Energia odnawialna ekologiczna?
Energia odnawialna ekologiczna?
4 XI 2009, 13:48:28 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Co prawda produkcja energii elektrycznej w oparciu o źródła odnawialne nie emitują zanieczyszczeń do atmosfery, gleby czy też wody, to czy na pewno są takie przyjazne przyrodzie jak zwykło się uważać?
Naukowcy z uniwersytetów w Exeter i Plymouth apelują o podjęcie badań dotyczących wpływu źródeł energii odnawialnej na środowisko przyrodnicze. Według specjalistów, choć planowana jest budowa kolejnych farm wiatrowych oraz stacji wykorzystujących fale i prądy morskie do produkcji energii, to jednak nikt dotąd nie zbadał kompleksowo wpływu alternatywnych źródeł energii na środowisko. Wiadomo na przykład, że farmy wiatrowe mają niekorzystny wpływ na ptactwo. Są one często lokalizowane w miejscach występowania prądów powietrznych, które stanowią trasy przelotu ptaków. Również konstrukcje instalowane na szelfach przyciągają organizmy żyjące w morzu i czasem stają się "sztucznymi rafami". Badacze piszą, że nieznane są skutki takich działań.
Tak więc aby w jak najmniejszym stopniu człowiek ingerował w środowisko, niezbędne są kompleksowe badania wpływu odnawialnych źródeł energii na ekosystem.

Redaktor: wiacek
Meteopedia




Komórka cyrkulacyjna Hadleya- jest to obwód cyrkulacyjny, który przemieszcza powietrze pomiędzy równikiem a zwrotnikami z ruchem wstępującym (ku górze) na równiku, a zstępującym (ku dołowi) w rejonie zwrotników.


Komórka cyrkulacyjna Ferrela- jest to obwód cyrkulacyjny przemieszczający masy powietrza w umiarkowanych szerokościach geograficznych ruchem wstępującym w okolicach kół podbiegunowych, a ruchem zstępującym w rejonie zwrotników.


Polarna komórka cyrkulacyjna- jest to układ cyrkulacyjny, który odpowiada za przemieszczanie się powietrza w strefach polarnych, ruchem zstępującym w pobliżu biegunów geograficznych i wstępującym w okolicach kół podbiegunowych.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne