Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Klimat ›

Odrodzenie prehistorycznych lasów deszczowych
Odrodzenie prehistorycznych lasów deszczowych
2 XI 2009, 12:41:33 | Kategoria: Klimat

Jak przekonują naukowcy z Royal Hallowyn na uniwersytecie londyńskim, oziębienia klimatu w dziejach Ziemi, siały spustoszenie w drzewostanie lasów deszczowych, które ulegały regeneracji w okrasach cieplejszych.

Swoje tezy popierają analizą pozostałości lasów deszczowych sprzed 300 mln lat odkrytych w pokładach węgla w Illinois, jest to największe tego rodzaju skupisko lasów deszczowych zachowane na kuli ziemskiej. Skamieliny dostarczają dowodów, że w okresach lodowcowych, tereny tropikalne wysychały a lasy balansowały na granicy wyginięcia. Jednak były wstanie się odrodzić w okresach cieplejszych. Naukowcy dzięki swemu odkryciu rzucili nowe światło na zagadnienia lasów deszczów tamtego okresu, które do tej pory były uznawane za stabilne ekosystemy, a jak wynika z badań, cechowały się dużym dynamizmem oraz dużą łatwością przystosowywania się do zmian klimatycznych. Badania te stanowią również punkt wyjścia do rozpoczęcia, nowego studium tego zagadnienia w odniesieniu do przyszłości, jak dalej będą zachowywać się lasy w obliczu postępujących zmian klimatu na naszej planecie.

Redaktor: Krzysztof
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne