Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Klimat ›

Biopaliwa jednak nie takie ekologiczne?
Biopaliwa jednak nie takie ekologiczne?
2 XI 2009, 10:35:54 | Kategoria: Klimat

Jak wynika z badania przy produkcji biopaliw powstaje więcej gazów cieplarnianych, niż się wcześniej spodziewano.

Tezę taka postawili naukowcy z Marine Biological Labolatory w Massachusetts, oparli ją na wynikach, symulacji wykonanej przy pomocy specjalnego modelu obliczeniowego. Analizie modelowej poddano ilość gazów cieplarnianych, których źródłem będzie jedynie uprawa roślin. W symulacji uwzględniono do tej pory pomijany aspekt tj. stężenie podtleneku azotu tzw. gazu rozweselającego, uwalniango przez nawozy oraz rolnictwo typu pośredniego. Naukowcy opracowali dwa scenariusze bazujące na podwyższonym zapotrzebowaniu na surowce do produkcji biopaliw. W pierwszym przypadku pod uprawę przeznaczane były tereny dziewicze, w drugim ujęciu uprawy koncentrowały się na terenach już użytkowanych do celów rolniczych. Oba modele wykazały znaczną emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, w pierwszym modelu przygotowując teren dziewiczy pod uprawę trzeba było wyciąć drzewa wychwytujące dwutlenek węgla. W drugim modelu negatywny wpływ uwidocznił się w zastosowaniu zdecydowanie większej ilość nawozów. Specjaliści twierdzą, że nie powinno odchodzić się od uprawy roślin do produkcji biopliw, tylko należy zastosować racjonalną gospodarkę w zakresie stosowania nawozów. Tylko i aż jak widać……

Redaktor: Krzysztof
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne