Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Klimat ›

Greenpeace zablokował suwnicę w Małaszewiczach
Greenpeace zablokował suwnicę w Małaszewiczach
28 X 2009, 13:06:50 | Kategoria: Klimat
Ośmiu Greenpeace′owców z Polski, Szwecji i Austrii protestuje przy granicy polsko- białoruskiej przeciwko importowi węgla zza wschodniej granicy.
Akcja rozpoczęła się dziś (28.10) rano. Aktywiści wywiesili wielki baner z portretem Donalda Tuska i napisem "Węgiel to przeszłość. Czas na solidarność klimatyczną". Protest jest związany ze szczytem szefów rządów i państw Unii Europejskiej w Brukseli, rozpoczynającym się w czwartek, który ma zdecydować o stanowisku UE na grudniowym szczycie klimatycznym w Kopenhadze.
"Tym działaniem chcemy wezwać premiera Tuska do solidarności w ratowaniu klimatu"- powiedziała Magdalena Zowsik, koordynatorka kampanii Greenpeace Klimat i Energia.

Greenpeace domaga się, aby kraje UE zadeklarowały redukcję emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 40 proc. do roku 2020, oraz zobowiązały się do zapewnienia finansowania przyszłego porozumienia w wysokości 110 mld euro rocznie do 2020 r., z czego wkład Unii miałby wynosić 35 mld euro.
Działacze Greenpeace zapowiedzieli, że pozostaną na suwnicy w kolejowym terminalu przeładunku w Małaszewiczach do piątku czyli do końca szczytu EU w Brukseli.

Spółka PKP CARGO, która notabene nie jest właściwym adresatem postulatów protestujących, a jedynie świadczy usługi przeładunkowe, zdecydowała się nie podejmować działań interwencyjnych ze względu na bezpieczeństwo osób biorących udział w proteście. Jednak poinformowała, że wystawi rachunek Greenpeace′owi za poniesione straty, które mogą sięgać dziesiątków tysięcy złotych.



Redaktor: wiacek
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne