Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Pogoda wpływa na biologiczny zegar człowieka
Pogoda wpływa na biologiczny zegar człowieka
22 X 2009, 10:38:09 | Kategoria: Prognozy

Jak odkryli naukowcy, ludzkie zegary biologiczne w silnym stopniu podlegają wpływowi warunków pogodowych oraz pór roku. Specjaliści do swoich badań wykorzystali komputerowy model funkcjonowania zegara biologicznego.


Odkryto, że mechanizm zegara jest bardzo skomplikowany, wniosek z obserwacji, odpowiedzi organizmu na zmieniającą się ilość dostarczanych promieni słonecznych, odpowiadających dobowemu cyklowi, jak i rocznemu w odniesieniu do pór roku. W odkryciu tym upatruję się szansy na rozwiązanie problemów ze snem. Naukowcy twierdzą, że badania przeprowadzone przez zespół Uniwersytetu w Edynburgu wraz z California Institute of Technology oraz University of Warwick , dały im lepsze zrozumienie mechanizmów rządzących funkcjonowaniem ludzi, roślin oraz zwierząt. Odkrycie to może pomóc w opracowaniu upraw roślin, które nie podlegałyby, negatywnym wpływom zmian klimatu.


Redaktor: Krzysztof
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne