Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Dokładniejsze prognozy pogody
Dokładniejsze prognozy pogody
21 X 2009, 10:00:00 | Kategoria: Prognozy

Prognozy pogody maja być dokładniejsze dzięki odkryciu, którego dokonali irlandzcy inżynierowie z uniwersytetu w Queen w Belfaście. Specjaliści opracowali specjalne filtry, które będą w jednym czasie gromadzić różne dane potrzebne do prognozowania pogody.


Filtry te zostaną zainstalowane w satelitach meteorologicznych, które mają zostać wyniesione na orbitę w latach 2018-2020. Aparatura będzie śledziła emisję cieplną w atmosferze ziemskiej, oraz gromadzić dane o temperaturze, wilgotności i gazach. Dane zostaną wprowadzone do systemu, który posłuży do tworzenia prognoz meteorologicznych oraz prognozowania poziomu zanieczyszczeń w atmosferze. Jak przekonuje szef całego projektu, inżynier Raymond Dickie, urządzenia mające 30 mm średnicy i grubość 1/100 milimetra, będą dostarczały pełniejszych i dokładniejszych informacji o warunkach panujących w ziemskiej atmosferze. Prace nad projektem trwały blisko 10 lat i kosztowały 1,2 mln funtów. Robert Cahill, jeden z członków zespołu, twierdzi, że zastosowanie filtrów pozowali uzyskać nowe spojrzenie na zmiany klimatyczne, poprzez uzyskanie unikalnych danych w zakresie np. wyczerpywania się ozonu i wielkości kropel wody w chmurach pierzastych. Cóż małe jest wielkie jak widać.


Redaktor: Krzysztof
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne