Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Argentyńskie lasy „słabną”
Argentyńskie lasy „słabną”
20 X 2009, 14:00:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska

Argentyna, która często postrzegana jest jako kraj o rozległych żyznych terenach, traci w szybkim tempie swoją naturalną lesistość. Jak sugerują najnowsze badania, 40% gatunków zwierząt i roślin, żyje w suchych i półsuchych ekosystemach, w niebezpieczeństwie utraty tych siedlisk. Jeśli deforestacja nadal będzie postępować w takim tempie to do 2036 roku w Argentynie pozostaną już niewielkie obszary naturalnego lasu, alarmuje Elena Maria Abraham z Arid Lands Research w Mendoza. Abraham ogłosiła nowe wyniki badań, na spotkaniu stron Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia w Buenos Aires. Wyniki są rezultatem, 20 letnich prac laboratoryjnych i polowych, dotyczących zagrożenia bioróżnorodności w Argentynie. Jak wynik z analizy wyników, w 1914 roku w Argentynie oszacowano zasoby naturalnych lasów na 106 milionów hektarów, w 1996 roku gdy rozpoczęto krajowy program przeciwdziałania pustynnieniu zasoby naturalnych lasów wyniosły 36 milionów hektarów. Obecnie notuje się zanik lasów w tempie 829.000 ha rocznie, głównie na obszarach silnej ekspansji rolnictwa w tereny zalesione. Specjaliści obawiają się nie tylko utraty poszczególnych gatunków. „ Tracąc ekosystemy, tracimy to czego nie widać, czyli różnorodność w obrębie danego gatunku, które pozwala przetrwać im zmiany klimatyczne” dowodzi Daniel Tomasini, koordynator programu środowiskowego dla United Nations Development w Argentynie. Abraham oraz inni specjaliści zwracają uwagę na zależność, jaka zachodzi pomiędzy zmianami klimatu, środowiska oraz wylesianiem. W północnej części kraju występują dłuższe i intensywniejsze opady w okresie letnim, które wraz z postępującym wylesianiem odpowiedzialne są za występowanie katastrofalnych powodzi, szczególnie w przypadku prowincji Chaco oraz Salta (najwyższe wskaźniki wylesienia). Jedyna alternatywą dla zachowania lasów według Tomasiniego jest określenie usług świadczonych przez lasy, np. sekwestracji CO2 (oddzielenie, wyłapanie, dwutlenku węgla ze spalin, w celu ograniczenia emisji). Usługi te mogłyby zostać ujęte w globalnym porozumieniu klimatycznym, które ma zostać wypracowane na konferencji w Kopenhadze w grudniu br.

Redaktor: Krzysztof
Meteopedia
Izohumida - linia na mapie łącząca punkty (miejsca) na mapie o jednakowej wartości wilgotności względnej (%) w tym samym czasie.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne