Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Pokrywa śnieżna zimą 2008/2009
Pokrywa śnieżna zimą 2008/2009
3 IV 2009, 08:42:05 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Poniżej prezentujemy maksymalną, zmierzoną wysokość pokrywy śnieżnej zimą 2008/2009 podaną w [cm]. Dla ułatwienia interpretacji wykreślono izochiony, czyli linie łączące punkty na mapie o jednakowej wartości wysokości pokrywy śnieżnej. Na Kasprowym Wierchu wyniosła ona 335 cm, na Śnieżce 149 cm, a w Zakopanym 84 cm.
W tym roku absolutnie maksymalna wysokość pokrywy śnieżnej zmierzona na Kasprowym Wierchu 15 kwietnia 1995 roku (355 cm) nie uległa zmianie. Śniegu na szczycie przybywało systematycznie od listopada, chociaż na krótki czas śnieg pojawił się również we wrześniu (max. 50 cm). Maksymalna miąższość pokrywy śnieżnej wypadła pod koniec marca. W analogicznym okresie ubiegłego sezonu zimowego (marzec i kwiecień 2008) na szczycie leżało przeciętnie 150 cm, a więc dwukrotnie mniej. Wówczas śniegu ubyło nagle, na przestrzeni kilkunastu majowych dni. Na Śnieżce podobnie. Pokrywa śnieżna przyrastała dość równomiernie od listopada osiągając maksimum na przełomie marca i kwietnia 2009 roku. W tym samym czasie roku 2008 wynosiła ona niespełna 100 cm. Jej ówczesny ubytek zachodził mniej radykalnie aniżeli na Kasprowym Wierchu. Generalnie, rozpatrując maksymalną miąższość pokrywy śnieżnej wg głównych pasów rzeźby w Polsce, zróżnicowanie można przedstawić następująco:
  • Pobrzeża PoÅ‚udniowobaÅ‚tyckie - 14 cm (wiÄ™cej na zachodzie),
  • Pojezierza PoÅ‚udniowobaÅ‚tyckie - 14 cm (wzrost ku wschodowi),
  • Niziny Åšrodkowopolskie - 21 cm (wzrost ku wschodowi),
  • Wyżyny Polskie - 23 cm (relatywnie równomiernie),
  • Pas kotlin - 34 cm (relatywnie równomiernie),
  • Góry (> 600 m n.p.m.) - 130 cm (do wysokoÅ›ci okoÅ‚o 1000 m n.p.m. - 80 cm, powyżej 1500 m.p.m. - od 140 cm w Sudetach do 270 cm w Karpatach).
Najmniejszą maksymalną wysokość pokrywy śnieżnej zarejestrowano w Wielkopolsce, na Kujawach i Pomorzu (szczególnie Środkowym i Wschodnim) - niespełna 10 cm. Ogólnie miąższość pokrywy wzrastała z północnego-zachodu i północy na południe.
Redaktor: Wojtek
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne