Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Obserwacja zjawisk burzowych
Obserwacja zjawisk burzowych
11 III 2009, 12:04:58 | Kategoria: Porady
Każdy szanujący się obserwator jak również miłośnik burz winien koniecznie wiedzieć, jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować przy obserwacji owych zjawisk, gdyż mimo piękna, aura może okazać się dla nas bardzo niebezpieczna i pozbawić życia bądź spowodować znaczny uszczerbek na zdrowiu.
Rozważmy dwie sytuacje.

1.OBSERWACJA BURZY W OTWARTYM TERENIE - Wyobraźmy sobie sytuację, gdy obserwator jest najwyższym punktem w okolicy, stoi na otwartym polu, dookoła nie ma dosłownie żadnych zabudowań. Burza znajduje się około 20 km od obserwatora (w polu widzenia) powoli zmierzając w jego kierunku. Jak się zachować?

a) Obserwator nie powinien korzystać z telefonu komórkowego! (Dowiedziono, iż fale radiowe mogą "ściągnąć" piorun.)
b) Jeśli mamy do czynienia z burzą o charakterze frontowym (nad nami piękne niebo a chmura, którą widzimy i z której się błyska ma postać wału, bądź dookoła jest ciemno (średnica chmury powyżej 100 km), z każdą chwilą obserwator winien wycofywać się w kierunku swojego miejsca zamieszkania bądź w przypadku jednostki mobilnej - swojego samochodu.
c) Jeśli łowca bądź obserwator poczuje zmiany na swoim ciele - mrówki na plecach, unoszenie się włosów bądź "dziwne" samopoczucie, winien jak najszybciej ukucnąć na czubkach palców nóg, jak również dotknąć końcówkami palców rąk podłoża i lekko się pochylić.
d) jeśli burza zaskoczy obserwatora w górach (nie daj Boże na jakimś szczycie) - winien on natychmiast udać się w dół i najlepiej schować w leśnej gęstwinie bądź w jaskini.
 
 
2.OBSERWACJA ZJAWISKA W POMIESZCZENIACH ZAMKNIĘTYCH - Ta sytuacja ma miejsce gdy obserwator znajduje się:
a) w domku jednorodzinnym,
b) w bloku.
 
Ad pkt.a). Bardzo często zdarza się, że ludzie zamieszkujący domki jednorodzinne o słabszej, a tym bardziej drewnianej konstrukcji, bardzo boją się uderzenia pioruna, a co za tym idzie spalenia dobytku. Uniknąć uderzenia pioruna np. w "nasz" dom praktycznie się nie da, jedynie co można zrobić to założyć najprostszy i najbardziej skuteczny przyrząd jaki dotąd wynaleziono - piorunochron - (urządzenie chroniące budynki przed uderzeniem pioruna, przez odprowadzenie do ziemi wyładowania o natężeniu rzędu kilkunastu tysięcy amper). Najprostszy piorunochron to zaostrzony metalowy pręt, ustawiony pionowo w najwyższym punkcie zabezpieczanego obiektu, połączony z ziemią przewodem o znacznym przekroju poprzecznym (co najmniej 50 mm2), skonstruowany w XVIII w przez Benjamina Franklina.
Mieszkańcy jednak powinni bardziej uważać:
- nie korzystać z telefonu komórkowego (chyba, że bezwzględnie musimy),
- unikać przebywania w pobliżu okien,
- unikać rozmów przez telefony stacjonarne jak i ze wszystkich urządzeń podłączonych do gniazdka linii wysokiego napięcia.
 
ad pkt b) Bloki są o wiele bardziej bezpieczne, gdyż zajmują większą powierzchnię oraz wszystkie wyposażone są w piorunochron.
 

Meteopedia
Mżawka - opad atmosferyczny w postaci drobnych (poniżej 0,5 mm średnicy) kropelek wody, na ogół dość gęsty.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne