Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Postępuje zanik Morza Martwego
Postępuje zanik Morza Martwego
8 III 2009, 12:45:55 | Kategoria: Pogoda w Polsce
Morze Martwe, z racji swojego bezodpływowego charakteru oraz klimatu (wysoka temperatura powietrza, niskie opady atmosferyczne), a w ostatnich kilkudziesięciu latach dodatkowo w związku z działalnością człowieka, obniża swoje zwierciadło.
Kilka lat temu, w 2003 roku, zwracano uwagę na stale pogarszające się warunki hydrologiczne w zlewni Morza Martwego. Mowa była o wysychaniu wynikającym nie tylko z przyczyn naturalnych, lecz również, a chwilami może przede wszystkim, z nadmiernym wykorzystywaniem zasobów wodnych dwóch większych rzek zasilających akwen: Jordanu i Yarmouku. Wyniki badań prowadzonych już od dłuższego czasu przez ekspertów z różnych krajów, ostatnio z Niemiec, stanowią o obniżaniu się zwierciadła wody w jeziorze. Ponad 90% wody prowadzonej przez obie rzeki wykorzystywana jest do celów spożywczych i gospodarczych (m.in. nawodnienia). W efekcie bilans wodny obszaru jest ujemny - więcej wody ubywa w związku z intensywnym parowaniem, niewielkimi opadami niż jest dostarczana rzekami. Wzrasta przy tym stężenie substancji rozpuszczonych (głównie soli), które i tak sprawia, że Morze Martwe jest najbardziej zasolonym akwenem na Ziemi. W przyszłości może dojść do daleko posuniętej segmentacji misy jeziornej i powstania skorupy solnej. Obecnie szacuje się, że poziom zwierciadła wody obniża się każdego roku o blisko 1 metr, a powierzchnia o 0,4%. Jednym z efektów jest nieustanne "oddalanie się" linii brzegowej od obiektów zlokalizowanych dawniej w jej pobliżu.
W ostatnich tygodniach powrócił więc pomysł sprzed lat, by połączyć Morze Martwe z Czerwonym kanałem o długości około 200 km. Skutki takiego przedsięwzięcia są jednak trudne do przewidzenia, chociaż można sobie wyobrazić powstanie nienaturalnego dla M. Martwego uwarstwienia wynikającego z napływu słabiej zasolonej wody z Morza Czerwnonego. Taka syuacja może zagrozić organizmom, które pozostały w zbiorniku.
Redaktor: Wojtek
Meteopedia
Przejściowa pora roku trwająca w przybliżeniu 3 miesiące (1 marca - 31 maja).

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne