Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Ocieplenie klimatu mniej łaskawe dla większych zwierząt
5 XI 2008, 12:39:27 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska

Ocieplenie klimatu w pierwszej kolejności zaszkodzi długowiecznym i większym zwierzętom - piszą naukowcy z Kanady i Niemiec w najnowszym wydaniu tygodnika "Science".

Jak podkreÅ›lajÄ… badacze, oznacza to, że zmiana klimatu nie zaszkodzi wszystkim w równym stopniu.

Zmiany klimatu przyczyniÄ… siÄ™ do zaburzenia istniejÄ…cych obecnie Å‚aÅ„cuchów pokarmowych. WzglÄ™dnie najmniej ucierpiÄ… na tym maÅ‚e, krócej żyjÄ…ce zwierzÄ™ta, w przeciwieÅ„stwie do swych wiÄ™kszych konkurentów, którzy mogÄ… mieć gorszÄ… tolerancjÄ™ na ocieplajÄ…cy siÄ™ klimat.

Różne gatunki zwierzÄ…t majÄ… odmienne "okna termalne", czyli zakres tolerancji na zmieniajÄ…cÄ… siÄ™ temperaturÄ™. Optymalna temperatura wiąże siÄ™ z korzystniejszymi warunkami odżywiania siÄ™, wzrostu czy reprodukcji.

"ZmieniajÄ…cy siÄ™ klimat bÄ™dzie faworyzowaÅ‚ gatunki z szerokim oknem termalnym, żyjÄ…ce krótko i o dużej puli genetycznej w populacji" - piszÄ… badacze.

PrzykÅ‚adem gatunków, które maja wÄ…skie okno termalne, sÄ… duże ryby, takie jak dorsz, które obecnie przenoszÄ… siÄ™ na póÅ‚noc Atlantyku. Samice dorszy majÄ… bardzo wÄ…skie "okno termalne", w obrÄ™bie którego mogÄ… skÅ‚adać ikrÄ™.

Badania opublikowane w "Science" koncentrujÄ… siÄ™ na ekosystemie oceanów. Naukowcy wyliczajÄ… przykÅ‚ady wiÄ™kszych gatunków ryb, które ucierpiaÅ‚y na skutek ocieplenia klimatu. Zdaniem badaczy, ich obserwacje mogÄ… siÄ™ jednak odnosić również do ekosystemów lÄ…dowych.

(źródÅ‚o: PAP - Nauka w Polsce)

Redaktor: Beata
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne