Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Energooszczędne żarówki zamiast elektrowni
23 IX 2008, 12:42:06 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska

WedÅ‚ug ekspertów Koalicji Klimatycznej - porozumienia organizacji pozarzÄ…dowych zainteresowanych dziaÅ‚aniami na rzecz ochrony globalnego klimatu - gdyby wszystkie gospodarstwa domowe wymieniÅ‚y dwie tradycyjne żarówki (100W) na żarówki energooszczÄ™dne (21W), oszczÄ™dnoÅ›ci w wykorzystaniu energii wyniosÅ‚yby 1990 MW w skali kraju, co stanowi aż 8 proc. wykorzystywanej mocy.

Jak informuje Iwona Teodorczuk-MożdżyÅ„ska z Instytutu na rzecz Ekorozwoju (InE), wynika z tego, że podarowanie przez rzÄ…d każdej polskiej rodzinie dwóch energooszczÄ™dnych żarówek kosztowaÅ‚oby okoÅ‚o 665 mln zÅ‚otych, czyli nawet 6 razy taniej niż elektrownia gazowa, 18 razy niż wÄ™glowa i 21 razy niż jÄ…drowa - każda o mocy 2000 MW. InE postanowiÅ‚o uÅ›wiadomić ten fakt spoÅ‚eczeÅ„stwu w zwiÄ…zku z upÅ‚yniÄ™ciem - w pierwszym tygodniu wrzeÅ›nia - terminu zgÅ‚aszania uwag do przedstawionych przez Ministerstwo Gospodarki Tez do dyskusji nad politykÄ… energetycznÄ… Polski do roku 2030 oraz do wstÄ™pnego projektu polityki energetycznej Polski - Strategia do 2030 roku.
Jak podkreÅ›la Teodorczuk-MożdżyÅ„ska, aż do ostatniej chwili Koalicja Klimatyczna, pod przewodnictwem Andrzeja Kassenberga - prezesa InE, prowadziÅ‚a prace nad przedstawionymi przez rzÄ…d propozycjami. W ich wyniku powstaÅ‚ oficjalny dokument, zawierajÄ…cy wiele technicznych i merytorycznych komentarzy i zastrzeżeÅ„ oraz propozycje efektywnych rozwiÄ…zaÅ„. Koalicja zachÄ™ca polski rzÄ…d do poszukiwania niekonwencjonalnych rozwiÄ…zaÅ„ przy tworzeniu i planowaniu polityki energetycznej i wskazuje najbardziej opÅ‚acalne obszary energetycznych inwestycji, które pozwolÄ… w znacznym stopniu zredukować emisjÄ™ gazów cieplarnianych.
Warto przypomnieć, że od 2013 r. uprawnienia do emisji CO2 bÄ™dÄ… kupowane na aukcjach, które bÄ™dzie prowadziÅ‚ także rzÄ…d polski, uzyskujÄ…c z tego znaczne korzyÅ›ci. Koalicja zwraca m.in. uwagÄ™, że zainwestowanie 1,2 mld euro w oszczÄ™dzanie energii mogÅ‚oby zmniejszyć potrzeby zakupu uprawnieÅ„ do emisji o 17 mln ton CO2 rocznie, a wybudowana za tÄ™ sumÄ™ elektrownia jÄ…drowa pozwoliÅ‚aby na zmniejszenie iloÅ›ci uprawnieÅ„ do zakupu zaledwie o 3,5 mln ton CO2. Z kolei zainwestowanie okoÅ‚o 10 mld euro w energetykÄ™ wiatrowÄ…, pozwoliÅ‚oby na pozyskiwanie okoÅ‚o 10 tys. MW energii, co oznaczaÅ‚oby zasadniczy wzrost energetyki odnawialnej niewymagajÄ…cej zakupu uprawnieÅ„ - żeby wybudować elektrowniÄ™ jÄ…drowÄ… o takiej samej mocy, trzeba zainwestować co najmniej dwa razy wiÄ™cej. Ponadto w przedstawionym dokumencie Kaolicjanci zwracajÄ… uwagÄ™ na potrzebÄ™ rozwiniÄ™cia i doprecyzowania wielu przedstawionych w rzÄ…dowym projekcie zapisów.
Przypominają także o konieczności opracowania prognozy oddziaływania na środowisko końcowego projektu polityki energetycznej i przedstawienia go do dalszych konsultacji społecznych.
Instytut na rzecz Ekorozwoju (InE) jest pozarzÄ…dowÄ… organizacjÄ… typu "think-tank", która zajmuje siÄ™ promowaniem i wdrażaniem zasad oraz rozwiÄ…zaÅ„ sÅ‚użących zrównoważonemu rozwojowi Polski, dążąc do jej proekologicznej restrukturyzacji. W swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci Instytut kieruje siÄ™ misjÄ… budowania pozytywnych relacji miÄ™dzy rozwojem spoÅ‚ecznym i gospodarczym a ochronÄ… Å›rodowiska wystÄ™pujÄ…c w interesie obecnych i przyszÅ‚ych pokoleÅ„. Opracowania InE wykorzystujÄ… parlamentarzyÅ›ci, administracja rzÄ…dowa i samorzÄ…dowa, naukowcy, studenci i uczniowie. Koalicja Klimatyczna to porozumienie organizacji pozarzÄ…dowych zainteresowanych dziaÅ‚aniami na rzecz ochrony globalnego klimatu. Utworzono jÄ… 22 czerwca 2002 roku, podczas konferencji "Zatrzymać globalne ocieplenie" w Kazimierzu Dolnym.
Celem Koalicji jest inicjowanie i wspieranie dziaÅ‚aÅ„ na rzecz ustanowienia i realizacji aktywnej polityki klimatycznej w naszym kraju oraz monitorowanie jej wdrażania. Organizacje należące do porozumienia to: DolnoÅ›lÄ…ska Fundacja Ekorozwoju, Fundacja Aeris Futuro, Fundacja Efektywnego Wykorzystania Energii, Fundacja Ekologiczna Ziemi Legnickiej Zielona Akcja, Greenpeace, Instytut na rzecz Ekorozwoju, Liga Ochrony Przyrody, Polska Zielona Sieć, Polski Klub Ekologiczny, SpoÅ‚eczny Instytut Ekologiczny, Stowarzyszenie Ekologiczne Eko- Unia, WWF oraz Zielone Mazowsze. (źródÅ‚o: PAP)

Redaktor: Beata
Meteopedia
Anomalie pogodowe powodowane przez ocieplenie wód powierzchniowych na tropikalnych obszarach Pacyfiku. Konsekwencje tego są jednak odczuwalne na całym globie. Zwykle oznacza to susze w Australii, Indonezji, na Filipinach, w północno-wschodniej Brazylii, Afryce i południowo-wschodniej części Azji.





Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne