Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Już niedługo astronomiczna jesień
17 IX 2008, 13:28:33 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska

Dnia 22 wrzeÅ›nia o godzinie 17:44 naszego czasu SÅ‚oÅ„ce wstÄ™puje w znak Wagi, mamy zrównanie dnia i nocy, a tym samym poczÄ…tek astronomicznej jesieni.

Pory roku zawdziÄ™czamy odpowiedniemu nachyleniu osi obrotu naszej planety do pÅ‚aszczyzny jej ruchu okoÅ‚osÅ‚onecznego (ekliptyki). OÅ› obrotu tworzy z ekliptykÄ… kÄ…t 66.5 stopnia, dziÄ™ki czemu przez póÅ‚ roku na dziaÅ‚anie promieni sÅ‚onecznych bardziej wystawiona jest póÅ‚kula póÅ‚nocna, a przez drugie póÅ‚ - póÅ‚kula poÅ‚udniowa.
Nie wszystkie planety majÄ… pory roku. Na przykÅ‚ad oÅ› obrotu Merkurego jest prostopadÅ‚a do ekliptyki i w każdym dniu roku jego póÅ‚kule dostajÄ… takie same iloÅ›ci Å›wiatÅ‚a. Nie mniej ze wzglÄ™du na brak atmosfery i bliskość SÅ‚oÅ„ca w trakcie dnia temperatura na jego powierzchni dochodzi do 500 stopni C, a w nocy spada do - 150. Dwa razy w roku SÅ‚oÅ„ce znajduje siÄ™ w punktach, w których ekliptyka przecina siÄ™ z równikiem niebieskim (rzutem równika ziemskiego na sferÄ™ niebieskÄ…). W momentach tych mamy do czynienia ze zrównaniem dnia z nocÄ… i poczÄ…tkiem astronomicznej wiosny lub jesieni.  (żródÅ‚o: PAP)

Redaktor: Beata
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne