Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Upalny czwartek w Polsce
4 VII 2008, 07:22:28 | Kategoria: Rekordy i anomalie

Wczoraj w Polsce odnotowane jedne z najwyższych wartości temperatury powietrza w ostatnim czasie. W wielu miejscach, szczególnie na zachodzie słupek rtęci przekroczył 30 stopni Celsjusza. Najcieplej było w Słubicach (33,3 st.C), tylko nieco chłodniej w Szczecinie, Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze, Legnicy czy w Poznaniu – wszędzie tam ponad 31 st.C. Równie upalny dzień mieliśmy w okolicach Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza. Jednocześnie wyjątkowo ciepło było na Śnieżce (1603 m n.p.m.). Zanotowano tam temperaturę 20,7 st.C, a to niespełna 3 st.C mniej niż absolutne maksimum dla tego miejsca (23,6 st.C). W stosunku do niektórych odcinków Naszego Wybrzeża na wysokości ponad 1,5 km było cieplej. Możemy zatem mówić o inwersji temperatury powietrza, a więc odwróceniu normalnego trendu jej zmiany z wysokością; zwykle bowiem na każde 100 metrów wysokości temperatura obniża się na ogół od ok. 0,5 do 0,9 st.C.


Redaktor: Wojtek
Meteopedia
Anomalie pogodowe powodowane przez ocieplenie wód powierzchniowych na tropikalnych obszarach Pacyfiku. Konsekwencje tego są jednak odczuwalne na całym globie. Zwykle oznacza to susze w Australii, Indonezji, na Filipinach, w północno-wschodniej Brazylii, Afryce i południowo-wschodniej części Azji.





Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne