Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Zwierzętom coraz cieplej
25 V 2000, 12:00:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Klimatolodzy dyskutują czy mamy do czynienia z ociepleniem klimatu podczas gdy zoolodzy obserwują zmiany zachowań zwierząt. Zasięg występowania wielu europejskich gatunków motyli przesunął się o 240 km na północ. Obserwuje się je w Finlandii i Szwecji, gdzie kilkadziesiąt lat wcześniej tam nie występowały. Zaobserwowano również wyraźny wzrost populacji norweskich pluszczy - ptaków, które żywią się owadami z dna górskich strumieni. Wyjaśnienia tych obserwacji szuka się w cieplejszych zimach w Skandynawii i nie zamarzaniu potoków. To ułatwia pluszczom zdobywanie pokarmu i przetrwanie najtrudniejszego okresu. [WiŻ 6/2000]
Meteopedia




Komórka cyrkulacyjna Hadleya- jest to obwód cyrkulacyjny, który przemieszcza powietrze pomiędzy równikiem a zwrotnikami z ruchem wstępującym (ku górze) na równiku, a zstępującym (ku dołowi) w rejonie zwrotników.


Komórka cyrkulacyjna Ferrela- jest to obwód cyrkulacyjny przemieszczający masy powietrza w umiarkowanych szerokościach geograficznych ruchem wstępującym w okolicach kół podbiegunowych, a ruchem zstępującym w rejonie zwrotników.


Polarna komórka cyrkulacyjna- jest to układ cyrkulacyjny, który odpowiada za przemieszczanie się powietrza w strefach polarnych, ruchem zstępującym w pobliżu biegunów geograficznych i wstępującym w okolicach kół podbiegunowych.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne