Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Klimat ›

Ocieplenie klimatu
23 IV 2001, 14:00:00 | Kategoria: Klimat
Globalne ocieplenie klimatu grozi ludzkości rozprzestrzenianiem się malarii i innych chorób tropikalnych, a ponadto odbija się negatywnie na rolnictwie, zwłaszcza w krajach słabo rozwiniętych. Według ogłoszonego w Nowym Jorku raportu ONZ, w ciągu ostatnich 10 tys. lat klimat Ziemi był stosunkowo stabilny. W ostatnim jednak czasie klimat naszej planety zaczął się zmieniać. Temperatura powietrza i powierzchni Ziemi była w ciągu XX wieku wyższa, niż w jakimkolwiek innym stuleciu w ciągu ostatniego tysiąca lat. Zgodnie z ostatnimi badaniami, najwyższe temperatury obserwuje się od 1983 roku, a najcieplejszy był okres od 1990 roku. Tego typu tendencja spowoduje podniesienie się poziomu wód oceanów, a w niebezpieczeństwie znajdą się niewielkie państwa wyspiarskie. Zawiśnie nad nimi groźba powodzi, a także epidemii cholery i innych chorób przenoszonych przez wodę.
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne