Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Przyroda przyrodzie wilkiem
15 VI 2001, 14:00:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Ostatnio mnożą się doniesienia, że globalne ocieplenie powoduje zanik pokrywy lodowej w Arktyce. Miesiąc temu setkom tysiący młodych fok zagrażało wyginięcie z głodu na Morzu Białym. Foki każdej wiosny migrują z Morza Barentsa na Morze Białe, by wydać na świat potomstwo. Gdy focze niemowlaki przestają żywić się matczynym mlekiem, foki wracają na lodowych krach do siedlisk w Morzu Barentsa. Niestety silne wiatry sprawiły w tym roku, że młode foki pozostały uwięzione w rejonie Morza Białego, gdzie większość pożywienia znajduje się na zbyt wielkiej dla nich głębokości. Zdaniem ekspertów, bez natychmiastowej pomocy ponad 200 tysięcy młodych focząt - z około 350 tysięcy narodzonych - może po prostu stracić życie. Na ratunek foczkom wyruszył rosyjski statek z Murmańska. Statek będzie na swoim pokładzie systematycznie "przerzucał" foczki do Morza Barentsa.
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne