Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Fakty...
10 X 2002, 12:00:00 | Kategoria: Rekordy i anomalie
Najwyższą temperaturę odnotowano 13 września 1922 roku w El Azizia, w Libii. Było to 57,8 st. C. Najniższą temperaturę zanotowano 21 lipca 1983 roku na Antarkdydzie, na stacji Wostok: -89,6 st. C. Najcieplejszym krajem na Ziemi jest Etiopia, gdzie średnia roczna temperatura wynosi 39,5 st. C. Najzimniejszym miastem jest Wierchojańsk (Rosja), gdzie średnia roczna temperatura wynosi -68,0 st. C. Największa zmiana temperatury w ciągu dnia miała miejsce 23 i 24 stycznia 1916 roku w Browning, w stanie Montana. W ciągu 24 godzin temperatura spadła tam z +7 st. C do - 49 st. C. Najszybszy wzrost został zaobserwowany 26 stycznia 1933 roku w Dakocie Południowej. W ciągu 3 minut temperatura wzrosła z -39 st. C do +8 st. C.

Redaktor: Boss
Meteopedia




Komórka cyrkulacyjna Hadleya- jest to obwód cyrkulacyjny, który przemieszcza powietrze pomiędzy równikiem a zwrotnikami z ruchem wstępującym (ku górze) na równiku, a zstępującym (ku dołowi) w rejonie zwrotników.


Komórka cyrkulacyjna Ferrela- jest to obwód cyrkulacyjny przemieszczający masy powietrza w umiarkowanych szerokościach geograficznych ruchem wstępującym w okolicach kół podbiegunowych, a ruchem zstępującym w rejonie zwrotników.


Polarna komórka cyrkulacyjna- jest to układ cyrkulacyjny, który odpowiada za przemieszczanie się powietrza w strefach polarnych, ruchem zstępującym w pobliżu biegunów geograficznych i wstępującym w okolicach kół podbiegunowych.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne