Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Arktyczne lody kruszeją pod wpływem ciepła
23 IX 2003, 13:00:00 | Kategoria: Klimat
Załamała się najważniejsza platforma lodowa w rejonie arktycznym, licząca sobie ponad 3 tys. lat - ogłosili naukowcy z USA i Kanady. Jest to ich zdaniem wynik ocieplenia klimatu, które w rejonie bieguna północnego zaczęło się ponad sto lat temu. Platforma podzieliła się na dwie części i popękała w wielu miejscach. Pęknięcie platformy doprowadziło do powstania wysp lodowych, a niektóre z nich są dostatecznie duże, by stworzyć zagrożenie dla statków i platform wiertniczych na Morzu Beauforta. Załamanie było wynikiem średniego wzrostu temperatury o pół stopnia Cels. na 10 lat od sześćdziesięciu lat oraz "skumulowanego efektu długofalowego ocieplenia trwającego od XIX wieku - piszą naukowcy.
Meteopedia




Komórka cyrkulacyjna Hadleya- jest to obwód cyrkulacyjny, który przemieszcza powietrze pomiędzy równikiem a zwrotnikami z ruchem wstępującym (ku górze) na równiku, a zstępującym (ku dołowi) w rejonie zwrotników.


Komórka cyrkulacyjna Ferrela- jest to obwód cyrkulacyjny przemieszczający masy powietrza w umiarkowanych szerokościach geograficznych ruchem wstępującym w okolicach kół podbiegunowych, a ruchem zstępującym w rejonie zwrotników.


Polarna komórka cyrkulacyjna- jest to układ cyrkulacyjny, który odpowiada za przemieszczanie się powietrza w strefach polarnych, ruchem zstępującym w pobliżu biegunów geograficznych i wstępującym w okolicach kół podbiegunowych.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne