Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Od czasów Kopernika nie było cieplejszego lata!
5 III 2004, 11:00:00 | Kategoria: Rekordy i anomalie
Lato 2003, gdy ponad 19 tysięcy osób zmarło w Europie w wyniku upałów, było prawdopodobnie najgorętszym latem na tym kontynencie w ciągu 500 lat - wynika z analizy zapisów temperatur prowadzonych od 1500 roku. Poprzednie tak gorące lato zanotowano w 1757 roku. Potem nastąpiło trwające do początków XX wieku ochłodzenie. Lato 1902 roku było najchłodniejsze w tym okresie. Teraz, według analizy, temperatury rosną; i lata, i zimy są coraz cieplejsze. Średnie zimowe i roczne temperatury były w ciągu 500 lat najwyższe w okresie od 1973 do 2002 roku. Od 1977 roku notuje się wyjątkowo silne ocieplenie, gdzie średnie temperatury rosną w ciągu dekady o 0,36 stopnia Celsjusza.

Meteopedia
Masa powietrza arktycznego kontynentalnego kształtuje się w okolicach Nowej Ziemi, na północy Rosji. Odznacza się z reguły niewielką wilgotnością bezwzględną, m.in. z powodu znacznego wychłodzenia od podłoża (pola lodowe strefy podbiegunowej).
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne