Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
...
...
Najwyższy szczyt Afryki, Kilimandżaro, gwałtownie traci swoją śnieżną pokrywę z powodu globalnego ocieplenia naszej planety. Według najnowszych badań, stopniało już 82 procent pola lodowego, jakie góra miała w 1912 roku. Reszta... zniknie w ciągu następnych 100 lat. Jeśli w 1912 r. najwyższy szczyt Afryki miał jeszcze 11 km kwadratowych pokrywy lodowej, to obecnie liczy ona zaledwie 2,5 km kw. powierzchni.
7 VII 2001, 12:00:00 | Kategoria: Klimat
Norwescy uczeni wpadli na pomysł, by wpompowywać w głąb morza dwutlenek węgla, wydzielający się ze złóż ropy naftowej. W ten sposób - ich zdaniem - zmniejszy się efekt cieplarniany. Według naukowców z Bergen, wpompowany w głąb Morza Norweskiego dwutlenek węgla - niesiony prądami - dostanie się do wód głębinowych Atlantyku. Tym samym morze, wymieniające wody z Atlantykiem, może być bezpiecznym i wystarczającym na długo miejscem składowania gazu - tak niebezpiecznego dla efektu cieplarnianego.
27 VI 2001, 14:00:00 | Kategoria: Klimat
Prezydent Stanów Zjednoczonych, miesiąc temu wywołał oburzenie światowych obrońców środowiska, wycofując się z ratyfikowania przez USA protokołu z Kioto. Wygląda na to, że Waszyngton raczej nie zmieni swego negatywnego stanowiska wobec traktatu. Podczas swojej europejskiej podróży prezydent Bush powtórzył, że USA nie ratyfikują protokołu, chociaż zapowiedział wzrost nakładów na badanie efektu cieplarnianego w samych Stanach Zjednoczonych. W deklaracji opublikowanej po szczycie amerykańsko-europejskim w Goeteborgu przyznano wprost, że Unia Europejska i Stany Zjednoczone "nie zgadzają się w sprawie protokołu z Kioto". Rząd Japonii wyraził poważne zaniepokojenie stanowiskiem administracji amerykańskiej oraz perspektywą zwalczania skutków tzw. efektu cieplarnianego.
15 VI 2001, 15:00:00 | Kategoria: Klimat
Porozumienie podpisane w 1997 roku w Kioto przewiduje, że państwa wysoko rozwinięte zmniejszą do 2012 roku emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do poziomu średnio o 5,2 procent niższego w porównaniu z 1990 rokiem. Według najnowszych danych o emisji gazów powodujących tzw. efekt cieplarniany, w 1998 roku państwa Piętnastki wyemitowały 3 mld 327 mln ton dwutlenku węgla, co stanowi około 20 proc. emisji tego gazu na świecie. W tym samym czasie Stany Zjednoczone wyprodukowały ponad 5 mld ton. Unia Europejska liczy, że umowę z Kioto ratyfikuje wystarczająca liczba krajów, by weszła ona w życie. Państwa "Piętnastki" obiecały ratyfikować umowę przed końcem 2002 roku.
11 VI 2001, 14:00:00 | Kategoria: Klimat
Wieczną zmarzliną pokryte jest około 20% powierzchni lądów, z czego większość znajduje się w Arktyce. Gleba ta znana ze swej nieprzepuszczalności, stanowi pułapkę dla gazów, takich jak np. dwutlenek węgla i metan. Pod wpływem wzrostu temperatury powietrza zamarznięta dotąd gleba zmienia się w półpłynną, błotnistą masę, a znajdujące się w niej gazy uwalniają się do atmosfery. Z badań ekspertów wynika, że przy wzroście temperatury zmarzliny od -5 st. C. do -1 st. C. jej zdolność do zatrzymywania gazów zmniejsza się co najmniej o 70 %. Szacuje sią również że za ok. 100 lat Ziemia będzie cieplejsza o ok. 5,8 st. C. [WiŻ]
23 V 2001, 12:00:00 | Kategoria: Klimat
Globalne ocieplenie klimatu grozi ludzkości rozprzestrzenianiem się malarii i innych chorób tropikalnych, a ponadto odbija się negatywnie na rolnictwie, zwłaszcza w krajach słabo rozwiniętych. Według ogłoszonego w Nowym Jorku raportu ONZ, w ciągu ostatnich 10 tys. lat klimat Ziemi był stosunkowo stabilny. W ostatnim jednak czasie klimat naszej planety zaczął się zmieniać. Temperatura powietrza i powierzchni Ziemi była w ciągu XX wieku wyższa, niż w jakimkolwiek innym stuleciu w ciągu ostatniego tysiąca lat. Zgodnie z ostatnimi badaniami, najwyższe temperatury obserwuje się od 1983 roku, a najcieplejszy był okres od 1990 roku. Tego typu tendencja spowoduje podniesienie się poziomu wód oceanów, a w niebezpieczeństwie znajdą się niewielkie państwa wyspiarskie. Zawiśnie nad nimi groźba powodzi, a także epidemii cholery i innych chorób przenoszonych przez wodę.
23 IV 2001, 14:00:00 | Kategoria: Klimat
...
...
Meteopedia
Mżawka - opad atmosferyczny w postaci drobnych (poniżej 0,5 mm średnicy) kropelek wody, na ogół dość gęsty.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne