Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Galeria
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Logowanie


Cumulus congestus
Najczęściej przyjmuje formę wieży. Congestus jest najbardziej rozbudowanym pionowo gatunkiem cumulusa. W przypadku dalszego rozwoju przechodzi w kolejne stadium Cumulonimbusa calvus. Z chmury tej może powstać opad Vigra (nie sięgający gruntu).
Cumulonimbus calvus
w stadium rozpadu. Brak wilgoci w powietrzu hamuje skutecznie dalszy rozwój chmury. W suchym powietrzu słabną prądy konwekcyjne, wyrównuje się temperatura i chmura zaczyna się rozmywać
Cumulonimbus calvus
Rozbudowana chmura jest dowodem na występowanie głębokiej konwekcji, od capillatusa różni się tym że ma wyraźne górne brzegi i nie ma zjawiska tzw kowadła incus lub welonu zbudowanego z chmury cirrus spissatus. Jeśli w powietrzu jest odpowiednio dużo wilgoci i nie ma przeciwwskazań chmura rozwinie się do do kolejnego stadium Cb cap.
Cirrus intortus
Smugi kondensacyjne
Cumulonimbus capillatus
Podświetlona przez zachodzące słońce wygląda niezwykle groźnie. W komórkach burzowych znajduje się zwykle od 4-6 Cb cap, kiedy jedne są w stanie rozpadu inne wchodzą w stan dojrzałości. Pojedyncza Cb wszystkie stadia swojego rozwoju przechodzi średnio przez ok. 1.5 godziny.
Mgła w górach
Cumulus congestus
Praecipitatio (łac. opad) i virga na tle Sc, Cu, Cb
Cirrus fibratus
Incus
Cumulonimbus
Cumulus congestus
Incus
Cumulonimbus
Cumulus humilis
Pileus
Incus
Za frontem chłodnym (Cb, Sc)
Wysoki Stratocumulus
Stratocumulus castellanus i Cirrostratus
Przed burzą, Cb
Incus
Cumulus humilis
Mgła i stratus
Mgła radiacyjno-adwekcyjna
Praecipitatio
Stratus translucidus
Smugi kondensacyjne
Mamma
Mamma
Stratus opacus
Arcus
Arcus
Cirrus fibratus przechodzący w cirrostratus
Cirrus fibratus
Cirrus intortus
Cumulus fractus
Altocumulus stratoformis perlucidus


Meteopedia
Powietrze znajdujące się przez dłuższy okres czasu nad danym obszarem nabiera indywidualnych cech charakterystycznych dla danego obszaru. Przykładowo powietrze napływające zimą do Polski znad Północnego Atlantyku będzie ciepłe i wilgotne. Powietrze charakteryzujące się podobnymi parametrami takimi jak temperatura, wilgotność, zawartość pyłu itp. nazywamy masą powietrza.