Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności › Dla Turystów

...
...
Huragan Ingrid już u wybrzeży Meksyku
Wschodnie Wybrzeże Meksyku przygotowuje się na uderzenie huraganu pierwszego stopnia "Ingrid". Obecnie cyklon tropikalny znajduje się nad ciepłymi wodami Zatoki Meksykańskiej i w poniedziałkowe popołudnie wkroczy na ląd.
16 IX 2013, 09:47:00 | Kategoria: Dla Turystów
La Tomatina, czyli pomidorowy armagedon w hiszpańskim Buñol
Jest jakieś powszechne szaleństwo w młodych Hiszpanach, którzy na przestrzeni rozwoju swojej kultury mają kilka tradycyjnych "świąt" których obchody skupiają na sobie uwagę mediów całego świata. Jednym z nich są popularne fiesty ku czci patrona miasta Pampeluny - świętego Fermina, kiedy to wąskimi uliczkami miasta organizuje się słynne gonitwy byków - encerros. Drugim niezwykle barwnym zwyczajem mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego jest organizowana w Buñol (prowincja Walencja) La tomatina. Uczestnicy tego święta obrzucają się nawzajem pomidorami.
29 VIII 2013, 09:41:00 | Kategoria: Dla Turystów
Badenia-Wirtembergia: trąba powietrzna zniszczyła kemping
27 dzieci i opiekunów zostało rannych wskutek przejścia tornada nad kempingiem w okolicach Aalen na terenie kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. Pięć osób, w tym dziesięcioletnia dziewczynka, odniosło ciężkie obrażenia – podała agencja dpa.
22 VIII 2013, 12:44:00 | Kategoria: Dla Turystów
Ciepły, pogodny i długi weekend, ale czy wszędzie?
Długi sierpniowy weekend w pogodzie wygląda całkiem obiecująco. Z dnia na dzień ma być coraz cieplej, a w niedzielę temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia może osiągnąć 30 st C. Najpogodniej będzie w sobotę kiedy to w całym kraju będziemy cieszyć się promieniami sierpniowego słońca.
15 VIII 2013, 13:20:00 | Kategoria: Dla Turystów
Burze na froncie uaktywnią się i będą gwałtowne!
Front atmosferyczny który znajduje się nad Polską uaktywnia się i właśnie w drugiej części nocy oraz nad ranem przynieść może gwałtowne burze. O godz. 23.00 8 lipca znajdowały się na nim kilka groźnych komórek burzowych, które przemieszczają się z SW na NE. Jedna z nich przechodzi z Łotwy nad Estonię i jest niezwykle aktywna. Z pewnością mieszkańców Łotwy i Estonii czeka ciężka noc. Druga wybudowała się nad północnymi Czechami i przechodząc przez Karkonosze i Góry Stołowe wędruje znad Dolnego Śląska nad Wielkopolskę i dalej skieruje się nad Kujawy i Pomorze. Jej przejście również będzie się wiązało z intensywnymi opadami deszczu, gradem i wichurami. Rozwój nocnych burz na froncie IR 08.08.2013 godz23.00
8 VIII 2013, 23:24:00 | Kategoria: Dla Turystów
Karawana przemierzająca pustynie w czasie burzy piaskowej
Miniaturyzacja, niska cena oraz coraz lepsza technologia urządzeń rejestrujących, sprawia że wszyscy jesteśmy w stanie nagrać ciekawe zjawisko zaistniałe w przyrodzie. Wystarczy znaleźć się tylko w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie. Świetnym przykładem jest eksplozja meteoroidu nad Czelabińskiem 15.03.2013, powszechność video rejestratorów montowanych przez Rosjan w autach dostarczyła nam ciekawego materiału filmowego.
1 VIII 2013, 23:17:00 | Kategoria: Dla Turystów
Europa Zachodnia i USA walczą z upałami, a co czeka nas w Polsce?
7. lipca w rejonie Wysp Brytyjskich uformował się rozległy i stabilny wyż który do obecnej chwili kształtuje pogodę w zachodniej i Środkowej Europie. O ile u nas okresami zaznaczy się obecność jakiegoś frontu, i napływa umiarkowanie ciepłe powietrze z północy to w krajach zachodniej części kontynentu problemem staje się brak deszczu i upały. O ile żar z nieba nie jest niczym wyjątkowym dla Francuzów czy Hiszpanów, to już dla Brytyjczyków może być zaskoczeniem. Szczególnie, że upały nie odpuszczają i trwają kolejny tydzień.
21 VII 2013, 17:10:00 | Kategoria: Dla Turystów
Nie daj się zaskoczyć! Aurorka o tym gdzie pogoda może zepsuć nam weekend
Kilkudniowa poprawa pogody którą przyniósł nam wyż znad Wysp Brytyjskich nie utrzyma się przez weekend. Na zdecydowanym obszarze kraju pogodę będzie kształtował niż atmosferyczny, który w skutek zafalowania uformował się na linii zasadniczego frontu atmosferycznego. W sobotę i niedzielę będzie on wirował nad wschodnimi dzielnicami Polski. W jego cyklonicznym ugięciu wystąpią sprzyjające warunki do rozwoju chmur i zarazem opadów deszczu.Wypełniając się powoli najwięcej szans na przejaśnienia da w dzielnicach zachodnich i na Wybrzeżu.
11 VII 2013, 11:11:00 | Kategoria: Dla Turystów
Ocean Spokojny bardzo niespokojny- gigantyczne fale u wybrzeży Peru i Chile
Nałożenie się dwóch czynników przypływu i bardzo silnego wiatru wyzwoliło w wodach Pacyfiku ogromną energię, która zainicjowałą powstanie gigantycznych fal. Biją one w linie brzegową na odcinku setek kilometrów. Mieszkańcy mówią, że coś takiego widzą po raz pierwszy. Niktóre z fal przekraczały 7 m. Fale wdzierały się na ulice nadmorskich miejscowości, porywając niektóre obiekty, np. samochody.
8 VII 2013, 12:22:00 | Kategoria: Dla Turystów
Gwałtowne burze w Rumunii
Po kilku suchych i gorących dniach przez Rumunię przetoczyły się potężne nawałnice. Żywioł, który trwał niecałą godzinę zniszczył dziesiątki domów, zalał wiele szlaków komunikacyjnych i pól uprawnych. W miejscowości Valea Salciilor w południowo-wschodnim okręgu Buzau przez godzinę padał tak intensywnie, że pozalewało najniższe kondygnacje budynków. Lokalna stacja meteorologiczna zanotowała opad rzędu 65 l/m²
27 VI 2013, 12:53:00 | Kategoria: Dla Turystów
...
...
Meteopedia
Aerologia - dział meteorologii zajmujący się badaniem zjawisk i procesów mających miejsce w górnych warstw atmosfery, szczególnie zmienności temperatury, wilgotności, ciśnienia atmosferycznego oraz wiatru (prędkość, kierunek).
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne