Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności › Dla Turystów

...
...
Aurorka ostrzega przed sztormem i gwałtownym atakiem zimy
W mediach coraz więcej miejsca zajmuje temat niżu atmosferycznego ochrzczonego przez niemieckich meteorologów imieniem "Xaver". Układ ten właśnie (środa godz12.00) formuje się u południowych wybrzeży Grenlandii. Na wysokości 300 hPa tj około 9 km nad ziemią, dramatycznie rośnie prędkość wiatru. Następuje charakterystyczny proces wejść i wyjść strug wiatru z osi prądu strumieniowego. Pozytywna wirowatość wyraźne sugeruje na formowanie się niżu, który de facto powstanie na fali chłodnego frontu.
4 XII 2013, 11:52:00 | Kategoria: Dla Turystów
Śmierć ISON, Lovejoy alternatywą
Kometa, nazwana kometą stulecia odchodzi w niepamięć. Miała być największą grudniową atrakcją na niebie, pozostała po niej już tylko chmura pyłu.
3 XII 2013, 13:20:00 | Kategoria: Dla Turystów
Malta - alternatywa na polskie mrozy?
Marzycie o dwóch tygodniach lata zimą? Często można spotkać liczne oferty biur turystycznych organizujących wakacje na Malcie. Zachęcają oni nie tylko do wyjazdów w trakcie sezonu (kwiecień-październik), ale także poza nim. Biura kuszą wczasowiczów wizją ucieczki z mroźnej i śnieżnej Polski na słoneczną i gorącą Maltę. Czy warto wybrać się tam w styczniu lub lutym?
26 XI 2013, 12:58:00 | Kategoria: Dla Turystów
Kometa C/2012 S1 (ISON) coraz bliżej i coraz jaśniej
Wielu pasjonatów astronomii z uwagą śledzi zbliżanie się do Słońca komety C/2012 S1 (ISON), ta w ostatnich dniach znacznie zwiększyła swoją jasność z magnitudy z 7.5 do 5.5, co przy dobrych warunkach stwarza możliwość jej obserwacji, bez pomocy optyki.
19 XI 2013, 23:42:00 | Kategoria: Dla Turystów
Tajfun Haiyan osiągnął 5 kategorię, porywy przekraczające 320km/h
Podczas kiedy nad wodami środkowego Atlantyku mamy wyjątkowo spokojny sezon huraganowy, to już w rejonie Pacyfiku możemy obserwować tworzenie się potężnych cyklonów tropikalnych, które tam nazywa się tajfunami. Jeden z nich nadciąga właśnie nad Filipiny. Uwagę mediów zwraca jego ogromna siła. W środowe popołudnie 06.11 osiągnął on bowiem piątą najwyższą kategorie w skali Saffira-Simpsona.
7 XI 2013, 13:40:00 | Kategoria: Dla Turystów
Aogashima - piękno, ale i śmiertelne zagrożenie!
Patrząc z lotu ptaka na japońską wyspę Aogashima można odnieść wrażenie, że jakby wynurzona z głębin oceanu, zaraz miała się unieść w powietrze i zniknąć za horyzontem zachodzącego słońca. Ktoś kto zna twórczość animacji Hayao Miyazakiego może odnieść wrażenie, że jak bohaterowie jednego z jego filmów, odnalazł podniebny zamek, gdzie w utopijnej harmonii, rozkwita niczym nie zakłócona flora i fauna.
22 X 2013, 09:51:00 | Kategoria: Dla Turystów
Tajfun Nari dotarł do Wietnamu
Tajfun Nari, który w czwartek wieczorem uderzył w Filipiny, dotarł dziś do Wietnamu. Wietnamczycy szykowali się na przyjście żywiołu, dlatego na razie nie ma żadnych ofiar.
15 X 2013, 12:35:00 | Kategoria: Dla Turystów
W najbliższych godzinach nad Alpami gwałtowne pogorszenie pogody!
Ważna informacja dla osób wybierających się w rejon Alp, zarówno tych Wschodnich jak i Zachodnich. Na czwartek 10. października przewiduje się tam bowiem gwałtowne pogorszenie pogody. Zarówno w Austrii jak i Szwajcarii zacznie intensywnie padać deszcz, który w wyższych partiach gór przechodził będzie w śnieg. Opadów będzie sporo a warunki drogowe ulegną znacznemu pogorszeniu. Należy mieć na uwadze fakt, że powyżej 1500 m n.p.m temperatura spadnie poniżej zera.
9 X 2013, 13:12:00 | Kategoria: Dla Turystów
Do Słońca zbliża się kometa C/2012 S1 ISON
Rozbudzone nadzieje, wielkie oczekiwania i jak to ostatecznie bywa na końcu, gorzkie rozczarowanie. Jeszcze rok temu naukowcy, zapowiadali spektakularne przejście w pobliżu Słońca, jednopojawieniowej komety C/2012 S1 ISON. Kometę tę odkryli astronomowie Wital Nieuski (Białoruś) oraz Artiom Nowiczonok (Rosja). Odkrycia dokonano w obserwatorium astronomicznym w mieście Kisłowodzk. Pod koniec września 2012 roku kometa miała jasność około 18 m (magnitudo - miara wielkości gwiazdowej).
8 X 2013, 09:52:00 | Kategoria: Dla Turystów
Zobacz jak ogromne fale pływowe rozbijają się o brzeg - video
Uchodząca do Zatoki Hangzhou i dalej Morza Wschodniochińskiego rzeka Qiantang Jiang co roku daje spektakularny pokaz, który przyciąga w jej estuarium dziesiątki tysięcy turystów i wielbicieli surfingu. 18 dzień ósmego miesiąca księżycowego, jest okresem który Chińczycy tradycyjnie uznają za najlepszy do obserwowania tego osobliwego fenomenu.
24 IX 2013, 08:35:00 | Kategoria: Dla Turystów
...
...
Meteopedia
zbiór seryjnych spękań i szczelin w skałach uporządkowanych geometrycznie w odstępach większych niż kilka centymetrów, występujących w zespołach i systemach. Przez to pojęcie można też rozumieć zdolność skały do pękania według określonego wzoru.Cios może powstawać wskutek wietrzenia, ruchów tektonicznych lub w skałach magmowych na skutek krzepnięcia magmy.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne