Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności › Dla Turystów

...
...
Zobacz co przyniesie pogoda w świąteczny weekend!
Tegoroczne Święta wielkiej nocy wypadają stosunkowo późno. Uzależnione jest to od decyzji soboru nicejskiego z 325 roku. Ustalono tam bowiem, że te obchodzić będzie się w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Wielkanoc jest więc świętem ruchomym: może wypaść najwcześniej 22 marca, zaś najpóźniej 25 kwietnia. Z datą Wielkanocy powiązany jest termin większości ruchomych świąt ogólnochrześcijańskich i katolickich.
16 IV 2014, 12:11:00 | Kategoria: Dla Turystów
Pogoda na weekend i kilka słów o zmianie czasu
Marzec pożegna nas bardzo pogodnym i stosunkowo ciepłym weekendem. Nie obejdzie się jednak bez przymrozków, które wystąpią głównie na wschodzie kraju. Na niebie dominować będzie wiosenne słońce, nocą możemy obserwować gwiazdy, bowiem jeśli pojawią się jakieś chmury to będzie ich niewiele. W noc soboty na niedzielę na wschodzie i w centrum poranne, niewielkie mgły. Nocy tej dojdzie do jeszcze jednego istotnego faktu, zmienimy strefę czasową.
26 III 2014, 15:40:00 | Kategoria: Dla Turystów
Pierwsze wiosenne burze, sporo deszczu i ochłodzenie
Pierwsze dni wiosny rozpieszczały nas temperaturą przekraczającą 20 st C. Niebo błękitne z dużą ilością marcowego słońca sprawiło, że uśpiona zimową porą przyroda zaczęła się budzić ze snu. Niestety już od niedzieli w zdecydowanej części Polski wróci marcowa pogoda. Niebo przykryją gęste i szare chmury, ochłodzi się i spadnie sporo deszczu, w górach spodziewane są opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W sobotni wieczór na zachodzie Polski detektory zanotowały kilkadziesiąt wyładowań.
22 III 2014, 19:25:00 | Kategoria: Dla Turystów
Niskie stany rzek i sucho w lasach
Bezśnieżna, ciepła i pogodna zima, oraz skąpe opady w lutym sprawiły że tego roku nie ma większego problemu z odprowadzeniem wód roztopowych. Jest dokładnie odwrotnie, gdyż większość rzek południowej i zachodniej Polski prowadzi wody w strefie stanów niskich. Niżówki o tej porze roku to zapewne zjawisko dość nietypowe. Mamy wiec namiastkę suszy hydrologicznej, która będzie się pogłębiać, bowiem sytuacja baryczna nad Polską w najbliższych dniach nie będzie sprzyjać opadom.
7 III 2014, 13:47:00 | Kategoria: Dla Turystów
Niagara ponownie zastyga w zimowym uścisku
Surowa zima w Ameryce Północnej komplikuje życie jej mieszkańcom, ale ma również urok, który przyciąga fotografów i turystów z całego świata. Zapierające dech w piersiach widoki częściowo zamarzniętej rzeki Niagara wyglądają, jakby w jednej chwili bieg rzeki został zatrzymany przez mroźny oddech arktycznej zimy. Ostatniej nocy temperatura w regionie spadła do -18 st C.
6 III 2014, 12:43:00 | Kategoria: Dla Turystów
Setki satelitów dostarczą internet o globalnym zasięgu i to za darmo?
Darmowy internet o globalnym zasięgu, to pomysł który może urzeczywistnić się już w niedalekiej przyszłości. Co ciekawe nie będzie on uzależniony od lokalnych dostawców, czy operatorów telekomunikacyjnych a dostarczany będzie sygnałem WiFi przez setki satelitów.
25 II 2014, 13:29:00 | Kategoria: Dla Turystów
Historyczne zawieruchy i niebywałe widowisko figur lodowych w chińskim Harbinie
Wielkie kraje, de facto mocarstwa, przeważnie starają się pozostałym imponować swoimi możliwościami. Atutami często bywa ogromny gigantyzm, rozmach i nierzadko koszty. Efekt końcowy zapiera dech w piersiach. Tak też jest z co roku z chińskim Harbinie, gdzie odbywa się "Międzynarodowy Festiwal Rzeźb z lodu i śniegu". Tysiące chińskich pracowników wykonuje wtedy ogromne rzeźby, często są one tak duże, że do pracy niezbędne są żurawie wieżowe.
28 I 2014, 10:26:00 | Kategoria: Dla Turystów
Szkarłatny fenomen Wysp Bożego Narodzenia
Podczas kiedy na półkuli północnej czuć coraz śmielsze poczynania zimy, a wielu z nas myśli o świętach, daleko na Wyspach Bożego Narodzenia okres nadchodzących świąt, wyznacza pewien naturalny fenomen. Po ulewnych deszczach na przełomie listopada i grudnia, kiedy zbliża się ostatnia kwadra księżyca, dziesiątki milionów samców kraba czerwonego opuszcza lasy równikowe i przez północno zachodnią część wyspy wędrują do oceanu. Kilkunastocentymetrowe stwory w ciągu 5 dni pokonują około 5-9 km.
10 XII 2013, 13:25:00 | Kategoria: Dla Turystów
Uwaga! W nocy z poniedziałku na wtorek zimno i ślisko!
Po kilkugodzinnym ociepleniu, które związane jest z przejściem niżu atmosferycznego barometry zaczną notować duże wzrosty ciśnienia. Jest to związane ze zbliżającym się do Polski wyżem. W swojej przedniej części sprowadza on zimne powietrze arktyczne. Nocna temperatura z łatwością spadnie poniżej zera, tworząc lokalnie śliskie oszronione jezdnie.
9 XII 2013, 14:08:00 | Kategoria: Dla Turystów
Ksawery powoduje chaos w północnej Europie
Huraganowy wiatr, burze, opady śniegu, sztorm, pływy - te wszystkie czynniki spowodowały, że sytuacja pogodowa w północnej Europie jest bardzo poważna.
6 XII 2013, 11:40:00 | Kategoria: Dla Turystów
...
...
Meteopedia
Tylna część niżu to jeden z podstawowych obszarów, obok ciepłego wycinka (sektora), jakie wydziela się w obrębie układu niskiego ciśnienia.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne