Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności › Dla Turystów

...
...
Co z huraganami na Atlantyku jaka może być zima?
Powoli zbliża się październik, na Atlantyku od czerwca trwa sezon huraganowy, tym czasem huraganów nie ma! Przegląd temperatury oceanu w strefie okołorównikowej wskazuje że woda nagrzała się do 28 st C. Jeszcze cieplej, bo 29-30 st C ma woda w Zatoce Meksykańskiej. Warunkiem do powstania cyklonu tropikalnego jest m.in nagrzanie się pięćdziesięciu metrów warstwy wody do 26,5 st C. W tej chwili meteorolodzy wyznaczyli tylko jedną strefę gdzie potencjalnie może się taki huragan utworzyć. Strefa ta znajduje się jednak w pobliżu zachodniego Wybrzeża Afryki. Nieco inaczej sytuacja wygląda na Pacyfiku, tutaj jednak aktywność cyklonów stymulować może zjawisko, przegrzania wód związanych z El-Nino.
23 IX 2014, 11:48:00 | Kategoria: Dla Turystów
Na grzyby!
Weekend będzie słoneczny i ciepły. Po południu może popadać na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej. Temperatura w dzień od 21 st. C na Pomorzu Zachodnim do 25 st. C w Małopolsce.
11 IX 2014, 15:12:00 | Kategoria: Dla Turystów
Upalny i pogodny pierwszy weekend sierpnia
Sytuacja baryczna nad Europą zdominowana jest przez dwa olbrzymie wyże atmosferyczne. Pierwszy z nich to kontynentalny wyż znad północnych gór Ural . Drugim jest sięgający po zachodnie Niemcy klin wyżu azorskiego.
30 VII 2014, 15:17:00 | Kategoria: Dla Turystów
Gorące Nowosybirsk i Czelabińsk zaatakowane gradem i śniegiem!
Amatorskie nagranie plażowicza lub plażowiczki z Nowosybirska początkowo przedstawia sielankę wypoczywających nad brzegiem rzeki Ob turystów. Niektórzy opalają się na leżakach, inni pluskają się w wodzie. W pewnym momencie zaczyna silnie wiać, widać przelatujące zerwane liście i mniejsze gałęzie. Niebo szybko pokrywają coraz ciemniejsze chmury. Zaczyna padać deszcz, a po krótkiej chwili z nieba lecą już kule gradowe, które wg świadków miały wielkość piłek golfowych, lub kurzych jaj. Przesady w tym nie było gdyż efekt gradobicia świetnie oddaje bombardowana gradzinami tafla wody. Efekt jest wzbogacony jest dodatkowo dźwiękiem jaki towarzyszył odbijaniu się gradzin od metalowego parasola. Burzy towarzyszył gwałtowny spadek temperatury dochodzący do 20 st C.
16 VII 2014, 00:31:00 | Kategoria: Dla Turystów
Gorący weekend! sprawdź temperaturę Bałtyku i prognozę dla Polski
Patrząc na prognozę temperatury powietrza, nadchodzący weekend zapowiada się obiecująco. Wypoczynek szczególnie nad wodą, wydaje się być wskazany, szczególnie że w jeziorach woda ma około 18-20 st C, natomiast nad morzem 16-18 st C. Ze słońcem różnie, generalnie to najwięcej powinno go być na wschodzie Polski. Tutaj bowiem przez cały weekend pogodę kształtować ma skraj wyżu znad Europy Wschodniej. Gorzej na zachodzie i w centrum, okresami bowiem kąpiel słoneczną mogą przerywać chmury, głównie piętra średniego i wysokiego. Związane będą one z frontem ciepłym za którym napłynie gorące zwrotnikowe powietrze.
4 VII 2014, 12:24:00 | Kategoria: Dla Turystów
Aktywność Etny i ograniczony ruch na sycylijskim lotnisku.
Ogromna ilość masy stopionej skały i materiału piroklastycznego wystrzeliła z Etny w niedzielę 15 czerwca. Eksperci pierwsze oznaki wzmożonej aktywności wulkanu odnotowywali jednak już w sobotę. Wyrzucany z krateru rozpalony do czerwoności materiał piroklastyczny nie stanowi zagrożenia bezpośrednio dla mieszkańców wschodniego wybrzeża Sycylii. Niemniej jednak chmura pyłu, jaka unosi się nad włoską wyspą, jest groźna dla znajdujących się w powietrzu maszyn.
17 VI 2014, 12:35:00 | Kategoria: Dla Turystów
Zielone Świątki: W jeziorach po 18 st C, Bałtyk około 15 st C.
Sytuacja baryczna nad Europą wygląda dosyć obiecująco, zważywszy, że zbliża się kolejny weekend z wolnym od pracy dniem. Szczęśliwcy mogą celebrować w niedzielę dzień Zesłania Ducha Świętego, potocznie zwanego Zielonymi Świątkami. Według antropologów święto to miało swoje początki na ziemiach Słowian, jeszcze w okresie przedchrześcijańskim i wynosiło ku chwale siłę drzew zielonych i wszelką płodność. W miarę szerzenia się religii chrześcijańskiej przybierało ono formę odpustów zielonoświątkowych.
6 VI 2014, 13:36:00 | Kategoria: Dla Turystów
Deszcz meteorów z piątku na sobotę!
Nawet 100-300 "spadających gwiazd" na godzinę może przynieść nieznany dotąd rój meteorów związany z przelotem komety 209P/Linear, odkrytej przez astronomów w 2004 roku. 24 maja 2014 Ziemia znajdzie się na trasie przelotu aktywnego gruzu pozostawionego właśnie przez tę kometę. Będzie to największe tego typu wydarzenie od 14 lat. Naukowcy jednocześnie nie wykluczają, że na ziemię mogą spadać nieco większe obiekty, podobne do meteorytu czelabińskiego.
22 V 2014, 10:21:00 | Kategoria: Dla Turystów
Kilka słów i prezentacja prognozy pogody na długi majowy weekend
To co na pewno będzie charakterystyczne i pewne w długi majowy weekend to ochłodzenie, jakie przyjdzie do nas z przejściem przez kraj frontu atmosferycznego. Ochładzać zacznie się już w czwartek, najpierw na północy, a w ciągu dnia także w pozostałej części kraju. Najdłużej ciepło utrzyma się na południowych krańcach Polski. Zagadką jest aktywność frontu atmosferycznego który te ochłodzenie przyniesie.
30 IV 2014, 12:44:00 | Kategoria: Dla Turystów
Ostatni weekend kwietnia raczej mokry, ale nie zabraknie też słońca.
Choć przełom maja i kwietnia to okres,kiedy przyroda rozkwita pełnią życia i jest po prostu pięknie, to pogoda będzie nam próbowała pomieszać w planach. W sobotę najwięcej deszczu na wschodzie i w centrum tutaj obfite opady deszczu. Przejaśnienia na zachodzie i południowym – wschodzie. W niedzielę więcej słońca ale w pasie od Mazur i Podlasia przez Mazowsze i centrum po Dolny oraz Górny Śląsk będzie się chmurzyć a po południu zagrzmi.
25 IV 2014, 14:42:00 | Kategoria: Dla Turystów
...
...
Meteopedia
Masą powietrza nazywamy część atmosfery o zbliżonych parametrach takich jak temperatura, wilgotność, zawartość pyłu itp. W atmosferze cały czas powstają warunki, przy których dwie masy powietrza o różnych właściwościach są położone obok siebie.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne