Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności › Dla Turystów

...
Deszcz, śnieg, wiatr
W najbliższy weekend należy spodziewać się wszystkiego: deszczu, śniegu, wiatru i słońca. Pełna prognoza poniżej filmu. Za dzisiejszą produkcję odpowiedzialni są Wiktoria i Dawid.
8 I 2015, 17:17:00 | Kategoria: Dla Turystów
Atak zimy na Bliskim Wschodzie
Podczas, kiedy w Polsce zima nie potrafi zagościć na dłużej, a w najbliższy weekend spodziewamy się ocieplenia nawet do +9 stopni Celsjusza w zachodniej części kraju, w Grecji, Turcji, Jordanii, Izraelu, Syrii, Libanie ludność zmaga się z mrozem i intensywnymi opadami śniegu.
8 I 2015, 13:21:00 | Kategoria: Dla Turystów
Astronomiczna zima zacznie się jesiennie i wietrznie
Ostatni dzień astronomicznej jesieni 2014 roku. Dokładnie w poniedziałek 22.12 o godzinie 00.03 Słońce przejdzie ze znaku Strzelca w znak Koziorożca. W tym momencie promienie słonecznie pod kątem prostym padają na zwrotnik Koziorożca. Lepiej oświetlona i ogrzana przez Słońce półkula południowa zaczyna porę lata. Tymczasem mieszkańcy północnej półkuli zmagają się z zimą.
21 XII 2014, 00:39:00 | Kategoria: Dla Turystów
Początek astronomicznej zimy
W ten weekend, a w zasadzie tuż po, zaczyna się astronomiczna zima. Dokładnie nastąpi to w poniedziałek trzy minuty po północy. A co na mapach synoptycznych? Zapraszam do obejrzenia naszej prognozy pogody:
18 XII 2014, 16:36:00 | Kategoria: Dla Turystów
Wietrznie
Jak już Dawid wcześniej zapowiadał czeka nas kilka wietrznych dni.
11 XII 2014, 18:13:00 | Kategoria: Dla Turystów
Nadciągają wietrzne dni, opady i duże wahania ciśnienia
Po długim okresie blokady założonej przez bardzo stabilny i mroźny wyż znad Rosji nadchodzi nowy okres synoptyczny związany z cyrkulacją strefową. W najbliższych tygodniach pogodę w Europie kształtować ma Atlantyk. To nad jego północnymi wodami na początku tygonia utworzył się bardzo głęboki niż o ciśnieniu w centrum równym 940 hPa. Natomiast 1500 km dalej na południe zalega sobie wyż azorski, tutaj ciśnienie jest równe 1040 hPa. Z impetem w kierunku Europy zaczną napływać świeże masy powietrza o cechach oceanicznych. Zmieni się zatem typ stosunkowo spokojnej pogody. Będzie silnie wiać, szczególnie na Pomorzu i w górach. Na Bałtyku sztorm.
9 XII 2014, 13:45:00 | Kategoria: Dla Turystów
Pluchy ciąg dalszy
Pochmurno, deszcz i śnieg. Na Kasprowym leży 8 cm śniegu. Szczegóły pod filmem.
4 XII 2014, 18:07:00 | Kategoria: Dla Turystów
Mróz i wiatr
Kiedy mamy do czynienia z mrozem? Odpowiedź wydaje się oczywista - gdy temperatura powietrza utrzymuje się poniżej zera stopni Celsjusza. Okazuje się, że wcale tak nie jest. Słownik Języka Polskiego definiuje mróz jako "dotkliwe zimno, gdy temperatura spada poniżej 0oC". Taka definicja jest zgodna z potocznym rozumieniem tego pojęcia. Sprawdźmy w innym wydawnictwie: Słownik meteorologicznego wydany przez Polskie Towarzystwo Geofizyczne. Tam mróz jest definiowany jako: Spadek temperatury poniżej 0oC utrzymujący się dłużej niż jedną dobę. Jeżeli ten okres jest krótszy mówimy o przymrozku. W Anglii i Francji mrozy występują bardzo rzadko, dlatego w języku angielskim i francuskim mróz i przymrozek to to samo słowo. Ale co powiedzieć o polskim dziennikarzu który pisze: nadchodzi całodobowy mróz...?
27 XI 2014, 16:25:00 | Kategoria: Dla Turystów
Wulkan na Hawajach zagraża bezpieczeństwu miasta Pahoa
Mimo, iż Hawaje leżą we wnętrzu płyty Pacyficznej od wieków występują tu zjawiska wulkaniczne. Przyczyną tych zjawisk jest występowanie w niektórych częściach Ziemi plam gorąca tzw. „hot spotów”. Jednym z takich miejsc są wyspy archipelagu Hawai i właśnie dzięki plamom gorąca zawdzięczają swoje istnienie, a zarazem są zagrożeniem dla mieszkańców.
25 XI 2014, 12:54:00 | Kategoria: Dla Turystów
Górnictwo przyczyną 50 metrowego zapadliska?
Do niebywałego zdarzenia doszło w ośrodku letniskowym na dalekim Uralu, gdzie zapadł się grunt. Efektem jest robiąca wrażenie dziura o średnicy dochodzącej do 50m. Pochłonęła ona kilka drewnianych domków, użytkowanych w okresie letnim.
21 XI 2014, 14:52:00 | Kategoria: Dla Turystów
...
Meteopedia
krater na powierzchni Marsa o średnicy 154 km. W 1991 roku został on nazwany od nazwiska australijskiego astronoma-amatora Waltera Gale′a. We wnętrzu krateru Gale znajduje się góra Aeolis Mons wznosząca się ponad brzeg krateru.

Ponieważ warstwowa struktura tej wysokiej na 5,5 km góry wskazuje, że może zawierać długą sekwencję osadów zachowujących geologiczną historię Marsa, krater ten został wybrany jako cel lądowania łazika Curiosity. Lądowanie nastąpiło 6 sierpnia 2012.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne