Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności › Dla Turystów

...
Świąteczna prognoza pogody!
W chrześcijaństwie każda niedziela niedziela jest dniem pamiętnym zmartwychwstania Chrystusa po jego piątkowym ukrzyżowaniu. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest jednak najbardziej uroczystą. Od Wielkiego Czwartku trwa Triduum Paschalne, zatem weszliśmy już w okres Świąt Wielkanocnych. Te niewątpliwie związane są z wiosną, a więc odradzającym życiem. Jak wyglądać będzie w te dni stan pogody? Na pewno nie należy liczyć na wysoką temperaturę, bowiem prognozy wskazują na ustabilizowanie się sytuacji antycyklonalnej północnej. Ten dosyć tajemniczy termin oznacza napływ powietrza właśnie z północnego sektora, dokładniej rzecz biorąc znad lodowatych wód Mórz Barentsa i Grenlandzkiego. Stąd też w Święta temperatura maksymalna oscylować będzie w przedziale 5-7 st C. Natomiast noce przyniosą spadki temperatury do około -2 st C lub niżej. W kotlinach karpackich może być nawet -10 st C.
3 IV 2015, 14:22:00 | Kategoria: Dla Turystów
Zaćmienie Słońca i początek astronomicznej wiosny w tym samym dniu
Niezwykłe rzeczy dzieją i mają dziać się na niebie. W noc z 17 na 18 marca w całej Polsce podziwiać można było zorze polarną. Natomiast już 20 marca ok. godziny 10.50-10.57 można będzie obserwować maksymalną fazę częściowego zaćmienia Słońca, Księżyc przysłoni na północy Polski prawie 80% tarczy, natomiast w południowej części kraju niespełna 70%. Do całkowitego zaćmienia dojdzie w rejonie Wysp Owczych, północnej Norwegii i Svalbardu. Tam jednak to niezwykłe wydarzenie zepsuć mogą chmury.
18 III 2015, 14:49:00 | Kategoria: Dla Turystów
Wiosenne przebudzenie, a w weekend mokro i pochmurno-video
Fenologiczne przedwiośnie odpowiada w przybliżeniu termicznemu przedwiośniu ze średnimi dobowymi temperaturami nieco powyżej 5°C. Warunki te powoli zostają spełniane, zatem po niezbyt mroźnej zimie do życia budzi się przyroda. Kwitną: leszczyna, olsza czarna, śnieżyczka przebiśnieg, krokus spiski, zawilec gajowy, przylaszczka pospolita, wawrzynek wilczełyko, podbiał, kaczeniec. Pojawiają się także pąki modrzewia. W Śnieżycowym Jarze pod Poznaniem zakwitła śnieżyca wiosenna. Roślina ta występuje raczej w górach, gdzie trwa jeszcze zima, ale na nizinach można ją spotkać m.in w obszarze Dolnego Śląska i właśnie w Wielkopolsce, gdzie śnieżyca ma swój rezerwat (ok. Murowanej Gośliny) Zarys sytuacji barycznej nad Europą Nad północną Rosją i nad Skandynawią rozległy układ wysokiego ciśnienia, który łączy się klinem sięga po Wyspy Brytyjskie. Nad Morzami Śródziemnym, Bałkanami i Morzem Czarnym zalegają ośrodki niżowe z frontami atmosferycznymi. Warunki pogody w Polsce kształtować będzie strefa frontu atmosferycznego, ze wschodu napływać będzie wilgotna masa powietrza.
13 III 2015, 14:33:00 | Kategoria: Dla Turystów
Koniec ciepłej słonecznej pogody - ochłodzenie.
Ciepła i umiarkowanie sucha masa powietrza w której znajdowaliśmy się przez ostatnie dni zostanie zastąpiona przez znacznie chłodniejsze powietrze o cechach atlantyckich. Wszystko to za sprawą frontu który, powoli nasuwa się od zachodu. Jego linia o godzinie 15.00 znajdowała się nad Pomorzem i zachodnią Polską. W kolejnych godzinach późnopopołudniowych i nocnych, front ten przemieszczał będzie się na wschód kraju.
10 III 2015, 14:57:00 | Kategoria: Dla Turystów
Baśniowy świat lodowych jaskiń Islandii
Z historii kultury i sztuki, która towarzyszyła człowiekowi od samego początku, można wymienić wielu wspaniałych malarzy, rysowników, grafików i animatorów tzw. efektów specjalnych. Niczym są Oni jednak, wobec obrazów jakie tworzy sama natura. Człowiek może tylko niezdarnie powielić jej wspaniałą "twórczość", przenosząc na płótno, bądź ekran, jej cudowny urok, zachodzącego słońca, śnieżnobiałych górskich szczytów, czy wielobarwnego oblicza jesiennego parku.
4 III 2015, 13:28:00 | Kategoria: Dla Turystów
Luty pożegna nas wiosenną aurą!
Wyże znad zachodniej i wschodniej części Europy łączy pole podwyższonego ciśnienia, nad pozostałą częścią kontynentu niże z frontami atmosferycznymi. Z upływem czasu w dalszej części prognozy wyż tylko na wschodzie, na zachodzie i północy głęboki aktywny niż. Polska w ciągu najbliższej doby znajdzie się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Napływać będzie wilgotna i ciepła masa powietrza.
27 II 2015, 14:41:00 | Kategoria: Dla Turystów
Zagrożenie lawinowe. W Karkonoszach największa lawina od 30 lat.
Na obszarze Polski śnieg tej zimy nie daje się we znaki, jego epizodyczna obecność ogranicza się do kilkudziesięciu godzin zalegania pokrywy śnieżnej. Są to okresy tuż po wystąpieniu opadu, może on wtedy skutecznie utrudniać podróżowanie np. samochodem. Znacznie większą pokrywę śnieg utworzył w górach, jest go na tyle dużo, że wydano (znaczny) trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Zarówno w Sudetach jak i Karpatach miejscami pokrywa znacznie przekracza 100 cm, jest ona umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym przede wszystkim na wskazanych przez GOPR stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków1 szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości
11 II 2015, 11:41:00 | Kategoria: Dla Turystów
Biały jak śnieg niekoniecznie!
Nawet tak oczywisty fakt że śnieg jest biały może zostać zakwestionowany przez matkę naturę. Ku zdziwieniu mieszkańców miasta Saratów w południowo zachodniej Rosji (Wyżyna Nadwołżańska, około 858 km na południe od Moskwy) śnieg który utworzył pokrywę, okazał się nie do końca biały, a wręcz miał pomarańczowy odcień. Mozna zadać sobie pytanie, kto jeszcze 100 lat temu uwierzył by, że gdzieś na świecie może spaść kolorowy śnieg. Ktoś kto by o tym opowiadał, jako naoczny świadek, wzięty byłby najprawdopodobniej za szaleńca. Dzisiaj nie trzeba było długo czekać, powszechna dostępność do aparatów fotograficznych i internetu, sprawiła, że nietypowe zjawisko, natychmiast pojawiło się w mediach społecznościowych.
4 II 2015, 15:02:00 | Kategoria: Dla Turystów
Ferie na nartach?! Stan pokrywy śnieżnej na stokach w Polsce.
W województwach dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim 19 stycznia rozpoczął się okres dwutygodniowych ferii zimowych. Od 26 stycznia wolne będą mieli także uczniowie z Podlasia i Mazur. Sytuacja baryczna na najbliższe dni nie daje wielkich szans na prawdziwą zimę. Jeśli padał będzie śnieg to szybko zamieni się on w breje, po czym stopnieje. Tylko w górach na specjalnie przygotowanych stokach narciarskich jest go dużo, tutaj też jest on utrzymywany tak, aby zapewniał komfort sympatykom zimowych szaleństw. Krótki zestaw ośrodków narciarskich w Polsce i aktualny stan pokrywy śnieżnej
20 I 2015, 10:36:00 | Kategoria: Dla Turystów
Słońce deszcz i śnieg! Sprawdź prognozę na 17-18 styczna
Nad zachodnią i północną częścią Europy dominują niże z frontami atmosferycznymi. Pogodny wyż w rejonie Morza Czarnego a także na wschodzie kontynentu. W ciągu najbliższego weekendu warunki pogody nad obszarem Polski kształtować będzie niż znad Skandynawii i kolejne fronty. Nad obszar kraju z południa kontynentu napływać będzie ciepła i wilgotna masa powietrza.
16 I 2015, 12:16:00 | Kategoria: Dla Turystów
...
Meteopedia
Urządzenie służące do prowadzenia ciągłej rejestracji ciśnienia atmosferycznego.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne