Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności › Dla Turystów

...
Pogoda w ostatni weekend czerwca 27-28.-6.2015
To już ostatni weekend czerwca, pierwsze dni kalendarzowego i astronomicznego lata, no i co najmniej niedosyt. Pogoda rozczarowuje, zarówno tych którzy czekają na słońce i gorąco, jak i tych którzy z niecierpliwością wypatrują opadów. Jest bowiem nijako, to znaczy termicznie, poniżej oczekiwań, a to wszystko przez permanentny napływ polarnomorskiej świeżej masy powietrza, znad Atlantyku, bądź Skandynawii. Efekt w jeziorach woda ma tylko 17 st C, a Wybrzeże Bałtyku straszy wodą o temperaturze 14-16 st C. No to może Słońce, tutaj też jest problem, bowiem nad Polską co kilkadziesiąt godzin przechodzi front atmosferyczny, przynosi on duże zachmurzenie, jeśli nie chmurami piątra niskiego, to gęstą zasłoną chmur średnich i wysokich. Pomimo, że liczba przemieszczających się nad Polską frontów jest znaczna, to ni jak ma się to do opadów. Chmury jakby jałowe, jeśli w ogóle coś z nich wypadnie, to jest to kropla w morzu potrzeb. Czerwiec to krytyczny okres wegetacji roślin, w którym ...
26 VI 2015, 14:58:00 | Kategoria: Dla Turystów
Nadchodzą chłodniejsze i pochmurne dni
O ile środa będzie jeszcze dniem słonecznym z wyżowym typem pogody, to już kolejne dni przyniosą jej pogorszenie. Klin wyżowy, który sięga od Atlantyku po Europę wschodnią osłabnie, natomiast pogłębieniu ulegnie zatoka związana z niżem znad Islandii. W efekcie nad obszarem Skanii powstanie niż, który z czasem ulokuje się nad środkowym Bałtykiem. Ugięcie cyklonalne w którym się znajdziemy sprzyjać będzie powstawaniu dużego zachmurzenia, krótkotrwałych przejaśnień i przelotnych opadów deszczu. Jeszcze było by to do zniesienia bowiem deszcz jest bardzo potrzebny, w wielu miejscach trwa susza. Straty liczy rolnictwo. Rzeki Pomorza i Niżu Polskiego prowadzą wodę w strefach stanów niskich. Opady nie będą jednak obfite, w wielu miejscach może spaść około 2-3 mm, to niemal bez znaczenia w stosunku do zapotrzebowania.
16 VI 2015, 15:07:00 | Kategoria: Dla Turystów
Sobota i niedziela gorące duszne z groźnymi burzami.
Zafalowanie na froncie ciepłym za którym napływa warunkowo chwiejne powietrze o cechach zwrotnikowych nie brzmi zbyt dobrze w kontekście wypoczynku na świeżym powietrzu. To odnośnie pogody w piątek, gdzie w pasie od Wielkopolski przez centrum Pomorze, Mazowsze i Mazury przechodzić będą groźne burze, którym towarzyszyć będzie ulewny deszcz i sporo wyładowań atmosferycznych.
12 VI 2015, 13:40:00 | Kategoria: Dla Turystów
Milion pszczół na ciele Chińczyka, a Ten popala papierosa!
Choć idea Księgi rekordów Guinnessa początkowo miała być zbiorem informacji, ciekawostek, które często odpowiadają na pytania o coś największego, najdłuższego czy najbardziej licznego, to często można słyszeć informacje o pobijaniu pewnych rekordów, które są albo zabawne, albo po prostu głupkowate. Niektóre są jednak godne podziwu. Pewien Chińczyk z prowincji Szangtung o imieniu Gao Bingguo, który od 30 lat zajmuje się pszczelarstwem, przyjął na swoje niemal nagie ciało 109.5 kg pszczół. 55-latka obsiadły pszczoły z ponad setki uli. By te nie odfrunęły do ciała mężczyzny przyczepiono kilkanaście królowych matek.
29 V 2015, 15:13:00 | Kategoria: Dla Turystów
Świąteczna niedziela wolna od pracy! Sprawdź pogodę - video
Co niektórych może zdziwić fakt, że niedziela 23.05. jest dniem wolnym od handlu. Zatem większość sklepów będzie zamknięta. To z okazji święta kościelnego Zesłania Ducha Świętego. Według Dziejów Apostolskich wydarzenie, to miało miejsce w pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa święto Pięćdziesiątnicy. Na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty. Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach (ksenolalia) oraz otrzymali inne dary duchowe – charyzmaty (Dz. Ap. 2,1-11). Wydarzenie to zostało zapowiedziane przez Jezusa przed jego Wniebowstąpieniem. Często święto to nazywane jest Zielonymi Świątkami. Badacze przypuszczają że może być ono powiązane z słowiańskim świętem Stado, kiedy to jeszcze w okresie przedchrześcijańskim radośnie czczono, ówczesne bóstwa, wszelką płodność, siłę drzew, zielone gałęzie i wiosnę. Co przyniesie koniec tygodnia w pogodzie? Pole baryczne nad Europą wygląda obiecująco, bowiem przeważająca część kontynentu znajdować będzie się pod wpływem rozległego klina wyżowego, który ciągnie się od wschodniego Atlantyku po zachodnią Rosję. To też na przeważającym obszarze ...
22 V 2015, 12:35:00 | Kategoria: Dla Turystów
Środa: Burzowy wschód i zimny deszczowy zachód Polski
Trwa wyraźna przebudowa pola barycznego nad Europą. Musi to naturalnie przynieść zmiany w dotychczasowej pogodzie. We wtorek nad Polską faluje front, który leniwie próbuje przetaczać się na wschód, jednak zadanie to uniemożliwia mu klin wyżowy znad Europy Wschodniej. Dotychczas dominował przepływ powietrza z zachodu na wschód. Kolejne niże znad Atlantyku wpadały w obszar południowej Skandynawii, sprowadzając nad Polskę niewielkie opady deszczu i zimne polarnomorskie masy powietrza, które charakteryzowały się wietrzną pogodą i zimnem. W noc z poniedziałku na wtorek w górnej atmosferze doszło do wyraźnego zafalowania, co przejawia się wędrówką zimnego powietrza z rejonu północnego Atlantyku, w kierunku niższych szerokości geograficznych, sięgających środkowej Hiszpanii. Tym czasem na wschodzie ciepłe masy powietrza z południa wędrują ku północy i tam buduje się grzbiet geopotencjału, wyrażony przyziemnym wyżem.
19 V 2015, 13:59:00 | Kategoria: Dla Turystów
Ciepła sobota, ale w niedziele chłodniej i wietrznie
Można odnieść wrażenie że po ciepłej zimie, wiosna rozczarowuje. Często jest zimno, nierzadko w najcieplejszym momencie dnia poniżej 15 st C, a nocami temperatura spada do 6-5 st C. W dodatku odczuwalny jest nieprzyjemny wiatr. Po maju chcielibyśmy oczekiwać nieco więcej, jednak w naszym położeniu geograficznym taki typ pogody w tym okresie roku nie jest niczym niezwykłym. Zdarzało się w przeszłości że na Krupówkach o tym czasie leżał śnieg.
15 V 2015, 22:22:00 | Kategoria: Dla Turystów
Co pogoda przygotowała na majową sobotę i niedzielę
Po czwartkowym przejściu mało aktywnego frontu który dał opady w południowo zachodniej Polsce rozbudował się wyż. Przyniósł on rozpogodzenia i rześki piątkowy poranek. W sobotę kształtował będzie on pogodę jeszcze w centralnej i wschodniej Polsce, natomiast na zachodzie zaznaczy się kolejna strefa frontowa która po południa zepsuje pogodę od Pomorza Zachodniego, przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk.
8 V 2015, 17:14:00 | Kategoria: Dla Turystów
Spektakularny widok chmury wulkanicznej nad Rio de Janeiro
Apokaliptyczne widoki rozdartego nieba, które sprawiało wrażenie jakby miało spaść człowiekowi na głowę, ujęły fotografie w pobliżu wulkanu Calbuco w południowym Chile. Europejskie satelity MetOp monitorują emisję aerozoli i pyłów wulkanicznych związanych z erupcją do której doszło 22. kwietnia 2015. W okresie 5 dni krótka animacja pokazuje rozprzestrzenianie się chmury dwutlenku siarki, która wędrowała na wschód z Chile w kierunku Brazylii.
28 IV 2015, 14:59:00 | Kategoria: Dla Turystów
Końcówka tygodnia ciepła, ale może też zagrzmieć.
Nad Europą powoli następuje przebudowa pola barycznego. Na zachodzie i północy niże z frontami, w rejonie Wyż swoje centrum przemieści nad Morze Czarne. Warunki pogody nad Polską kształtować będzie pole podwyższonego ciśnienia. Nad obszar kraju napływać będzie ciepła masa powietrza.
24 IV 2015, 22:14:00 | Kategoria: Dla Turystów
...
Meteopedia

Jest to metoda obliczeniowa, w zakresie prognozowania burz.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne