Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności

...
...
Chmury piętra średniego najczęściej składają się z kropelek wody. Jedynie grube warstwy chmur średnich warstwowych mają budowę mieszaną - składają się z kropelek wody i kryształków lodu. Wyróżniamy wiele różnych gatunków chmur średnich kłębiastych.
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Chmura burzowa (Cumulonimbus) inaczej nazywana chmurą kłębiasto - deszczową lub kłębiasto - opadową stanowi dalsze stadium rozwoju chmur kłębiastych. Ma ona postać potężnych gór lub wież. Wierzchołki są spłaszczone i często przypominają swoim kształtem kowadło. Poniżej zwykle bardzo ciemnej podstawy możemy zaobserwować ciemne smugi deszczu.
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Chmury warstwowe deszczowe mają znaczną grubość dochodzącą do kilku kilometrów dlatego nie widzimy przez nie Słońca. Chmury te mają ponury ciemnoszary wygląd i z nich najczęściej pada deszcz lub śnieg.
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Zorza polarna - aurora ovals - jest to świecenie górnych warstw atmosfery ziemskiej charakterystyczne dla obszarów podbiegunowych. Najczęściej występuje w odległości 20 - 25 st. od bieguna magnetycznego północnego lub południowego. Na północy nazywana jest aurora borealis, na południu aurora australis.
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
We współczesnym, znanym i zbadanym świecie uważny obserwator może dokonać odkrycia nowego zjawiska w atmosferze. Takiego odkrycia dokonał John R. Wincler z University of Minnesota.
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Śnieg jest to opad kryształków lodu. Śnieg może przybierać różne postacie. Podstawową postacią kryształków jest gwiazdka sześcioramienna. Średnice padających śnieżynek mają na ogół kilka milimetrów.
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Gdy chuchniemy na zimną szybę zachodzi ona "mgłą". Gdy ciepłe i wilgotne powietrze z naszego oddechu styka się z dużo chłodniejszą szybą następuje kondensacja pary wodnej zawartej w powietrzu w postaci drobnych kropelek wody.
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Powietrze znajdujące się przez dłuższy okres czasu nad danym obszarem nabiera indywidualnych cech charakterystycznych dla danego obszaru. Przykładowo powietrze napływające zimą do Polski znad Pólnocnego Atlantyku będzie ciepłe i wilgotne. Powietrze charakteryzujące się podobnymi parametrami takimi jak temperatura, wilgotność, zawartość pyłu itp. nazywamy masą powietrza.
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Masą powietrza nazywamy część atmosfery o zbliżonych parametrach takich jak temperatura, wilgotność, zawartość pyłu itp. W atmosferze cały czas powstają warunki przy których dwie masy powietrza o różnych właściwościach są położone obok siebie.
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Z frontami atmosferycznymi związane są typowe dla nich szerokie strefy zachmurzenia i zjawiska pogody.
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
...
...
Meteopedia

Skala Fujity – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1977 Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago. Rozwinął ją razem z Allenem Pearsonem 1973 o długość i szerokość ścieżek.

1 lutego 2007 skala Fujity została zaktualizowana do "Rozszerzonej Skali F" ("Skala EF" ang. Enhanced F Scale), gdzie zniszczenia podzielone będą na klasy w odniesieniu do konkretnych rodzajów konstrukcji obiektów budowlanych. Pozwolić to ma sprawniej posługiwać się nią na terenie Stanów Zjednoczonych.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne