Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Pustynnienie Polski może zostać powstrzymane dzięki współpracy ludzi z… bobrami
Pustynnienie Polski może zostać powstrzymane dzięki współpracy ludzi z… bobrami
3 VII 2017, 16:01:00 | Kategoria: Hydrologia
Pustynnienie Polski może zostać powstrzymane dzięki współpracy ludzi z… bobrami.

Dziesięcioletnie analizy hydrologiczne prowadzone przez inżynierów środowiska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) na Jeziorze Zdworskim ukazały, że przez 6 miesięcy półrocza letniego 2016 pozostało ono bez żadnych dopływów ze źródeł naturalnych, a sam zbiornik istnieje jedynie dzięki sztucznemu rurociągowi. Nie jest to jednak odosobniony przypadek, a nasilenie i powtarzalność zjawiska w różnych częściach kraju jednoznacznie wskazuje na pustynnienie obszarów naszego kraju.

Uważa się, że sytuacja ta będzie się pogarszać nie tylko ze względu na zmiany klimatyczne, ale również z powodu niewłaściwie prowadzonej gospodarki wodnej. O ile powstrzymanie zmian klimatycznych jest zjawiskiem niemożliwym, o tyle jakość samego gospodarowania zasobami wodnymi można poprawić, poprzez odpowiednie magazynowanie i retencjonowanie wody.

Wg dr. hab. Z. Popka niezbędne jest wybudowanie zbiorników retencyjnych magazynujących wodę opadową z półrocza zimowego, które będą mogły zostać uwolnione wraz z nadejściem wyższych wiosennych temperatur, czy w przypadku wystąpienia lata z dużą ilością deszczy nawalnych, które nie wsiąkają w glebę, tylko spływają po jej powierzchni powodując powodzie. Ze względu na fakt, iż w Polsce nie ma możliwości topograficznych na budowanie dużych zbiorników retencyjnych, poleca się tzw. „małą retencję”. Może ona być prowadzona zarówno na obszarach leśnych w formie małych sadzawek i oczek, jak i w samym korycie rzeki, poprzez renaturyzację rzek i odtwarzanie terenów zalewowych w miejscach w których jest to możliwe.

Zdaniem eksperta, dzięki odpowiedniej gospodarce wodnej można poprawić jej zasoby, nawet w obliczu nieuniknionych zmian klimatycznych, a przy tworzeniu zbiorników małej retencji wielkim sprzymierzeńcem są budujące żeremia bobry. Jak wiadomo bowiem, często środkiem zapobiegawczym na niedogodności ze strony natury jest sama natura.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl


Meteopedia
Ten typ masy powietrza kształtuje się nad obszarem północnego Atlantyku. Napływa nad Polskę w okresie synoptycznym, w którym przeważa cyrkulacja strefowa. Charakteryzuje się zatem sporą
wilgotnością i temperaturą powietrza niższą od tej na lądzie w sezonie letnim, a wyższą w sezonie zimowym. W przebiegu rocznym powietrze to napływa nad Polskę najczęściej.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne